występowanie kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo dużo do ustalenia i to z rozmaitych perspektyw narodowych czy językowych.
Oczywiście mnóstwo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w ukazujenym teraz uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody. Aczkolwiek niemało kwestii badawczych wciąż domaga się sprecyzowania, czeka na głębszą analizę i podjęcie prac, które wypełnią luki w świadomości dzisiejszego użytkownika kultury.
W prezentowanej tutaj wieloautorskiej monografii najistotniej interesowały nas kwestie kontaktów Pomorza z szeroko rozumianą Skandynawią, analizowanych na przykładach relacji międzykulturowych zapisanych w językach polskim, niemieckim, duńskim, szwedzkim, norweskim, rosyjskim i kaszubskim.
Wszystkie z owych mediów komunikacyjnych były dla nas tak samo ważne, gdyż przecież miały (i dalej posiadają) swoje doniosłe cywilizacyjne znaczenie. Ponieważ jednak inicjatywa poniższego opracowania pojawiła się w środowisku polskich akademików, w naturalny sposób to właśnie polskojęzyczne medium dominuje, co nie znaczy, że praca ma za zadanie prezentować wyłącznie polski punkt widzenia.
(Fragment Wstępu)