Zachodzące zmiany społeczno-kulturowe w sposób najszczególniej wyraźny odbijają się zwykle na młodych ludziach. Witold Wrzesień, poznański socjolog, w swojej najnowszej książce wyróżnia i analizuje kolejną grupę pokoleniową polskiej młodzieży, którą nazywa Europejskimi Poszukiwaczami.
Czym różni się ta grupa pokoleniowa od poprzednich? Jakie ma marzenia i aspiracje? Jakie wybiera ścieżki kariery zawodowej i modele życia rodzinnego? Jednym słowem, jaka jest współczesna polska młodzież? Na te pytania odpowiada autor, szkicując obraz zmieniającej się polskiej rzeczywistości widzianej oczami młodych ludzi.
Każdy z nas jest kiedyś młody i należy do autonomicznej kategorii społecznej młodzieży. Ten ważny dla wszystkich etap w życiu musi się jednak skończyć i po nim wkraczamy w świat naszej dorosłości. Nie wszyscy robimy to w tym samym czasie, za co odpowiedzialne są rozmaite uwarunkowania, od wolnej woli przez meandry socjalizacji, sukcesy edukacyjne i zawodowe, aspiracje i szanse modyfikujące postrzeganie życiowej kariery, a na zwykłym przypadku skończywszy.
[...] Gdy jesteśmy młodzi i z tytułu wieku zaliczamy się do młodzieży, stwarzamy pokolenia i ich najistotniejsze właściwości. Nie każdemu pokoleniowość musi się przydarzyć, ale większość z nas jednocześnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne właściwości przynależności do jakiegoś pokolenia posiada.
Jest członkiem pokolenia bez względu na to, jak niezwykle z nim się utożsamia, jaką z nim odczuwa więź. (Z tekstu)