Książka omawia wszystkie aspekty oceny ryzyka ujętego w RODO, w tym fazę projektowania, ocenę skutków i przypadek incydentu bezpieczeństwa.
W pierwszej części publikacji przedstawiono mechanizm oceny ryzyka i wątpliwości interpretacyjne, które się z nim łączą. Uwzględniono orzecznictwo oraz wytyczne wyrażone w stanowiskach organów nadzorczych (w tym polskiego organu). Kwestie sporne zostały omówione na przykładach przeprowadzonych analiz ryzyka (np. Przez administratorów z sektora publicznego), a także wytycznych opublikowanych m.in. Przez organy nadzorcze.
W drugiej części książki przy pomocy funkcjonalnych przykładów przedstawiono różnorodne sposoby oceny ryzyka. W każdym z nich autorzy prowadzą czytelnika krok po kroku poprzez cały proces analizy ryzyka, m.in. Za pomocą list kontrolnych.
Autorzy zadbali o to, żeby ocena ryzyka mieściła się w kryteriach wynikających z RODO, a jednocześnie była rozliczalna, czyli na przykład, aby można było prześledzić i zrozumieć, dlaczego został zdefiniowany potężny poziom ryzyka, a także z jakiego powodu przyjęto takie, a nie inne metody jego minimalizacji.
Zamieszczone w publikacji kazusy dotyczą m.in.:
• przechowywania dokumentacji medycznej,
• rezerwacji wizyty lekarskiej za pomocą chatbota,
• procesu rekrutacji,
• pracy zdalnej.