Sądowa kontrola rozwiązania stosunku pracy stanowi jeden z elementów ochrony trwałości stosunku pracy. Sąd pracy jest organem, do którego pracownik może odwołać się od rozwiązania stosunku pracy i który ma kompetencje do rozstrzygania, czy rozwiązanie to nie nastąpiło w sposób prawnie wadliwy.
demonstrując te zagadnienia, autor przedstawił m.in.: umiejscowienie sądowej kontroli rozwiązania stosunku pracy w ramach środków ochrony trwałości stosunku pracy; pozostałe środki ochrony trwałości stosunku pracy; regulacje prawne dotyczące sądów pracy, ich struktury, atrybuty i składu, a także trybu postępowania sądowego w sprawach dotyczących rozwiązania stosunku pracy; możliwości likwidowania sporów związanych z rozwiązaniem stosunku pracy na drodze pozasądowej; środki prawne, jakimi dysponuje sąd pracy w przypadku stwierdzenia wadliwości wypowiedzenia lub rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia umowy o pracę; pojęcia,,kontrola" i,,sądowa kontrola rozwiązania stosunku pracy".
Autor w opracowaniu odwołuje się do regulacji zawartych w prawie krajowym, traktatach międzynarodowych, aktach prawa Unii Europejskiej i pokazuje orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, a także sądów powszechnych i administracyjnych w tym zakresie.
demonstruje też poglądy doktryny. Adresaci:Książka zainteresuje w szczególności sędziów oraz prawników praktyków i będzie stanowić pomoc przy rozstrzyganiu problemów prawnych związanych z oceną zgodności z prawem rozwiązania stosunku pracy, a także pracowników naukowych specjalizujących się w prawie pracy.