W książce scharakteryzowano pojęcie kognicji sądu wieczystoksięgowego na tle podstawowych instytucji ksiąg wieczystych oraz nowoczesnania wieczystoksięgowego. Optymalnie ukształtowany zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym odgrywa znaczną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego nieruchomościami.
Jest kompromisem między zapewnieniem prędkości i wydajności nowoczesnania wieczystoksięgowego a prawdziwością wpisów w księdze wieczystej. Sąd wieczystoksięgowy dysponuje niezbędnymi instrumentami prawnymi do ustalenia, czy na podstawie dostępnego w postępowaniu wieczystoksięgowym materiału dowodowego nastąpiła zmiana stanu prawnego nieruchomości i czy nie istnieją znane mu przeszkody do jej ujawnienia w księdze wieczystej.
W związku z tym ograniczona kognicja sądu wieczystoksięgowego stanowi rzeczywistą gwarancję bezpieczeństwa obrotu prawnego nieruchomościami. Adresaci:Publikacja jest adresowana do sędziów, referendarzy sądowych, adwokatów, radców prawnych i notariuszy i wszystkich uczestników rynku nieruchomości.