W pracy przedstawiono analizę wpływu parametrów izolacji transformatora wysokiego napięcia na efektywność jego układu chłodzenia. Po dokonanym we wstępie wprowadzeniu w tematykę monografii w rozdziale 2 opisano źródła ciepła w transformatorze, układ jego chłodzenia oraz negatywne skutki podwyższonej temperatury.
W rozdziałach 3 i 4 przedstawiono analizę wpływu na efektywność układu chłodzenia parametrów izolacji papierowej (jej rodzaju, stopnia zestarzenia, stopnia zawilgocenia papieru, liczby kwasowej cieczy impregnującej papier i temperatury) oraz parametrów cieczy elektroizolacyjnej (jej typu, stopnia zestarzenia, temperatury, a dodatkowo procentowego udziału innych cieczy i ich domieszkowania nanocząstkami).
Rozdział 5 jest poświęcony stratom dielektrycznym w transformatorze. W rozdziale 6, stanowiącym podsumowanie rozważań, wyodrębniono cechy izolacji posiadające największy wpływ na produktywność układu chłodzenia, a także omówiono konsekwencje ich nieuwzględniania na etapach projektowania i eksploatacji transformatorów.