Okres ostatnich dwudziestu pięciu lat to czas wyraźnego rozwoju fundamentów płytowo-palowych. Rozwinięto wówczas niemało nowych metod analizy zachowania FPP z użyciem coraz szerzej dostępnych narzędzi do modelowania współpracy ośrodka gruntowego z konstrukcją, danych z obserwacji osiadań zrealizowanych obiektów, jak ponadto wszelkiego rodzaju eksperymentów w skali naturalnej i laboratoryjnej.
Autorzy prezentowanego opracowania podjęli próbę kompleksowego ujęcia problematyki współpracy fundamentu płytowo-palowego z podłożem gruntowym. Dotyczy to fundamentu płytowo-palowego poddanego działaniu obciążenia pionowego.
Podstawę rozważań stanowią badania własne, obserwacje i pomiary, koncepcje, analizy teoretyczne oraz zweryfikowane wyniki modelowania numerycznego. Praca składa się z 11 rozdziałów. W pierwszych siedmiu uwzględniono aktualny stan wiedzy w zakresie zachowania fundamentu płytowo-palowego.
Kolejne cztery stanowią analizę wyników własnych badań doświadczalnych i modelowych, posiadającą na celu weryfikację wniosków przedstawionych w pierwszej części pracy i lepsze poznanie zjawisk towarzyszących współpracy fundamentu płytowo-palowego z ośrodkiem gruntowym.
produkowane wcześniej analizy numeryczne i badania modelowe zostały uzupełnione w rozdziale XI wnioskami z długoterminowych (ok. 800 dni) pomiarów in-situ zmian wartości naprężeń w podłożu pod fundamentem, jak w dodatku pomiarów odkształceń na kierunku pionowym w kolumnach betonowych, umożliwiających obserwację zmiany w czasie dystrybucji siły wzdłuż kolumny.
Badania tego typu z pewnością stanowią wielkie osiągnięcie badawcze autora, gdyż zostały zaprojektowane i zrealizowane po raz pierwszy w Polsce. Po raz kolejny w pracy przeprowadzono analizę numeryczną, tym razem fragmentu opomiarowanego fundamentu.
Następnie, otrzymane wyniki porównano z wynikami z pomiarów rzeczywistych. Celem badawczo-aplikacyjnym porównania była weryfikacja numerycznego modelu współpracy konstrukcji z ośrodkiem gruntowym, jak ponadto uzupełnienie i jednocześnie powiększenie liczby wyników badań w skali rzeczywistej.
dzięki czemu realne było przeprowadzenie analizy naukowej posiadającej na celu lepsze poznanie zachowania części fundamentu płytowo-palowego i zrozumienie złożonych efektów interakcji pomiędzy nimi.