W rozprawie skoncentrowano się na zużyciu ostrzy, a także zjawiskach związanych z procesem skrawania, a w szczególności na drganiach i siłach. Dokonano analizy mikronierówności powierzchni obrobionej i wpływu zużycia ostrza i dynamiki cyklu na parametry chropowatości.
wytwarzano spore badania w celu ustalenia zależności ilościowych i jakościowych poziomym zużycia ostrza a odpowiednimi miarami drgań i sił. Omówiono istotę obróbki z znacznymi szybkościami skrawania i wskazano zakres jej używania.
Szczegółowo opisano cykl zużycia ostrzy w zależności od przeróżnych parametrów frezowania i dokonano analizy ich trwałości. Następnie przedstawiono wpływ zużycia ostrza na amplitudy sił i drgań, a także na charakter badanych sygnałów.
Na podstawie doniesień literaturowych i badań własnych wyjaśniono tłumiący mechanizm zużycia i jego wpływ na stabilność procesu. Dużo uwagi poświęcono frezom kulistym zarówno z punktu widzenia zużycia ostrza, jak i drgań i sił.
Opracowano model sił dla frezu kulistego oraz zwiększono go o czynnik zezwalający uwzględnić zużycie ostrza. Spory nacisk położono na analizę przemieszczeń części roboczej frezu i ich wpływu na atrybuty frezowania.
Na zakończenie omówiono zagadnienia związane z kształtowaniem mikronierówności na powierzchni obrobionej i wyjaśniono podstawowe mechanizmy ich powstawania podczas frezowania w warunkach HSM zahartowanej stali.
Analiza wykazała, iż mikronierówności powierzchni w niewielkim stopniu zależą od odwzorowania kinematyczno-geometrycznego, iż największy wpływ na ich powstawanie mają przemieszczenia części roboczej narzędzia względem przedmiotu obrabianego, będące na ogół skutkiem oddziaływania sił i bicia promieniowego ostrzy.