Początki filozofii to początki poszukiwania wiedzy w sposób obiektywny i systematyczny. Myśliciele starożytnej Grecji i Rzymu położyli intelektualne podwaliny pod całą późniejszą myśl Zachodu, dostarczając zadziwiającego wachlarza koncepcji, które do dziś kształtują świat.
„Filozofia starożytna w pigułce" to przystępne wprowadzenie do tych fascynujących idei: od poglądów Talesa i Pitagorasa na temat budowy świata, poprzez dyskusje Sokratesa o moralności i cnocie, teorię znakomitych form Platona, niezwykłe paradoksy Zenona, aż po wciąż żywe i funkcjonalne koncepcje stoików, jak producent Aureliusza.
Liczne diagramy oraz zwięzłe podsumowania każdego rozdziału czynią z książki poręczne kompendium filozofii starożytnej, a także znakomity punkt wyjścia do dalszej nauki. „Wiedza w pigułce" to tłumaczenia kultowej linii popularnonaukowej docenionej m.in.
poprzez The Times Literary Supplement i The Jung Society of Utah za „prezentację niełatwych tematów w prostej formie". Książki z tej linii to charakterystyczne „pigułki wiedzy" – zarówno z zakresu nauk ścisłych, jak i humanistycznych.
przystępnie napisane i bogato ilustrowane, zawierają zestaw danych, które warto znać.