Wydawnictwo PWN przedstawia nową, oczekiwaną na rynku pozycję literatury technicznej – publikację Materiały ścierne i polerskie, która jest kompleksową i aktualną książką – poradnikiem na temat tworzyw ściernych i polerskich.
Fragment recenzji prof. Dra hab. Inż. Andrzeja Gołąbczaka dotyczący pokazujenej publikacji: Treść książki zawiera całokształt zagadnień technicznych, dotyczących tworzyw ściernych i polerskich.
W poszczególnych jej rozdziałach przedstawiono m.in.: rys historyczny rozwoju tworzyw ściernych, obszary użycia materiałów ściernych i polerskich we współczesnych procesach obróbki ściernej, klasyfikację i metody oceny cechy tworzyw ściernych i polerskich, właściwości klasycznych i supertwardych materiałów ściernych (w tym diamentu i regularnego azotku boru), właściwości ścierniw do specjalnych zastosowań, właściwości mikro- i nano proszków oraz metody badań atrybuty użytkowych materiałów ściernych i polerskich.
Oceniam opiniowaną publikację i prezentowane w niej treści jako oryginalną i progresywną, wychodzącą naprzeciw współczesnym oczekiwaniom i potrzebom przemysłu, a jej temat jako ważny równocześnie pod względem poznawczym jak i utylitarnym.
Książka Materiały ścierne i polerskie jest napisana poprzez dra hab. Inż. Kazimierza Wożniaka, który jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, a habilitację uzyskał na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.
Jego zainteresowania naukowe i techniczne dotyczą tworzyw i narzędzi ściernych oraz obróbki powierzchni swobodnym ścierniwem. Książkę Materiały ścierne i polerskie polecamy technologom zakładów przemysłowych, inżynierom obróbki ubytkowej, kadrze inżynieryjno-technologicznej oraz pracownikom zaplecza badawczo-rozwojowego.
Będzie to ponadto cenna pozycja dla studentów kierunków mechanika i budowa maszyn czy inżynieria materiałowa, a także słuchaczom wyższych szkół zawodowych i techników.