Neuropsychologia tożsamości to nauka zajmująca się wzajemnymi powiązaniami mózgowia z systemem Ja oraz produkowaną przez ten system tożsamością indywidualną, społeczną i kulturową w celu pomocy osobie chorej.
Z perspektywy teoretycznej nauka ta bada związek struktur i połączeń mózgowych z procesami poznawczymi, emocjonalnymi i zachowaniem, a także systemem Ja ściśle związanym z tożsamością. Z perspektywy klinicznej opracowuje metody diagnozy i ocenia produktywność rehabilitacji chorych z niedokształceniem i/albo destabilizacją systemu Ja, a także zaburzeniami tożsamości.
Monografia „Neuropsychologia tożsamości" to dzieło pionierskie i niezwykłe – oryginalne w podejściu do problematyki tożsamości, progresywne w wymiarze teoretyczno-metodologicznym, erudycyjne i idealnie napisane.
Dzieło oparte na dorobku światowej nauki oraz wynikach własnych badań, pogłębione analizą przypadków klinicznych pacjentów z najczęstszymi uszkodzeniami mózgowia, potwierdzone neurofizjologicznymi markerami (tzw.
medycyna faktów), inspiruje do stawiania pytań o złożoność fenomenu ludzkiego istnienia, wciąż poznawanego i nadal nie w pełni poznanego. Prof. Zw. Dr hab. N. Med. Bożena Grochmal-Bach Doświadczeni Autorzy, mający w swym dorobku liczące się monografie naukowe, uczynili tu przedmiotem opisu tożsamość człowieka, a ściślej mówiąc, realne powiązania biologiczne i fenomenologiczne tożsamości ze sferą opisu neuropsychologicznego.
Z dzieła tego wyłania się nowe spojrzenie na sposób uprawiania neuropsychologii, wyszczególnione poprzez obszerny humanistyczno-społeczny horyzont wzbogacający zorientowane dotychczas medycznie spojrzenie na opis zachowań ludzkich.
Trzeba więc było wniknąć w strukturę Ja człowieka, żeby zrozumieć fenomen jego społecznego i zarazem kulturowego funkcjonowania, co Autorom monografii w pełni się udało. Prof. Zw. Dr hab. Lek. Med. Waldemar Tłokiński pionierskie podejście Autorów do problematyki tożsamości każe przeformułować podstawowe założenia neuropsychologii, z zasady zaś widzieć ją jako obszar integrujący wyniki poszukiwań prowadzonych na przecięciu dróg neuronauk medycznych i społecznych.
Dzieło to buduje mosty pomiędzy biologicznie zorientowanymi naukami o ludzkim mózgu a naukami humanistycznymi. Jest adresowane do szerokiego kręgu odbiorców, do którego – oprócz specjalistów – należeć będą studenci psychologii i innych kierunków, zarówno medycznych, jak i humanistycznych i wszyscy zainteresowani człowiekiem i jego funkcjonowaniem w społeczeństwie i kulturze.
Dr hab. Mariusz Gajewski