Książka demonstruje nieprzystępne dzieje walk w Ameryce w trakcie hiszpańskiej konkwisty i kolonizacji. Autor opisuje przebieg walk Europejczyków z rdzennymi Amerykanami od najwcześniejszych dni ekspansji, jak także funkcjonowania aparatu militarnego na terytorium zamorskim Hiszpanii.
Nacisk został położony na konkwistę, kolonizację, konsolidację militarną, walki z rdzenną ludnością i obronę zdobytego terytorium przed piratami, korsarzami i bukanierami. Omówiono także konflikty Hiszpanii z innymi państwami europejskimi uczestniczącymi w wyścigu o dominację w Ameryce.
Publikacja wypełnia lukę w polskiej historiografii tematu, w której brakowało opracowania o podobnym zakresie chronologicznym i geograficznym. Na dodatek praca została także w wielkiej mierze oparta na badaniach historyków hiszpańskich i latynoamerykańskich, dotąd niedużo znanych w Polsce.
W pierwszej części książki omówiono walki prowadzone pomiędzy Hiszpanami i rdzennymi Amerykanami, gdzie czytelnik może znaleźć informację na temat uzbrojenia, taktyki i strategii wojennej, która doprowadziła do podboju wielkiej części lokalnej populacji.
W części drugiej przedstawiony został podział administracyjny hiszpańskich kolonii, który miał pokaźny wpływ na organizację i finansowanie systemu obronnego, wprowadzonego w celu obrony przed buntami rdzennej ludności i innymi Europejczykami, którzy od połowy XVI w.
najeżdżali Indie Zachodnie. W tej części książki znajdują się dane o fortyfikacjach, garnizonach i siłach militarnych, które utrzymywała hiszpańska korona na podpitych terytoriach. Omówiono tu na dodatek osiemnastowieczne reformy burbońskie i ich obszerne znaczenie polityczne i społeczne, bardzo dla ludów tubylczych, widzących w nich możliwość awansu społecznego w zhierarchizowanym społeczeństwie Ameryki.
„Zaproponowana przez Autora problematyka książki jest bez wątpienia niezwykle atrakcyjna. W dotychczasowej polskiej historiografii nie dysponujemy monografią ukazującą, choćby w kształcie, dzieje wojskowe w hiszpańskiej Ameryce kolonialnej.
Z tego powodu tego typu inicjatywę należy przyjąć z satysfakcją. […] Książka może być {pomocn|przydatn)a dla studentów historii, hispanistyki, dla badaczy zajmujących się historią wojskowości oraz hispanistów.
Będzie służyła jako źródło wiedzy o faktach, postaciach, strukturach z zakresu wybranych zagadnień wojskowości hiszpańskiej w Nowym Świecie". Z recenzji prof. Dr hab. Cezarego Tarachy Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL