"Panuje powszechne przekonanie, iż matematyk zajmuje się tylko nudnymi teoretycznymi obliczeniami, iż matematyka nie odnosi się do rzeczywistości, jest uważana za skomplikowaną i w głównej mierze martwą naukę. Książka ta, wydaje się, powstała jako chęć sprzeciwu i protestu autora przeciwko takiemu postrzeganiu matematyków i samej matematyki. Matematyka pozostała w niej zaprezentowana jako żywa nauka, mająca widoczny związek z życiem, z codziennymi sprawami. Książka ta prezentuje na dodatek kawał historii matematyki, jej najważniejsze odkrycia w dziedzinie teorii liczb i jak wymyślone przed wiekami pojęcia pasują, jak ulał, do dzisiejszego świata. Stwierdzenie Pitagorasa, że to liczby rządzą światem, widać jak na dłoni z tej książki, iż jest ciągle aktualne.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć drogi czytelniku, pomiędzy innymi, o bezpieczeństwie obiegu informacji w Internecie, jak się wiązać w pary małżeńskie, jak szukać nieograniczonego szczęścia w miłości, jak matematyka powiązana jest ze sportem, a może interesujesz się przepowiedniami wojen, zamachów i precyzyjnym rozwojem współczesnego świata, niezbędnie zajrzyj do tej książki. Jeśli jesteś rodzicem dowiesz się jak walczyć o odrobinę prestiżu w oczach swych dzieci, a może chciałbyś się dowiedzieć, jak rozpowszechniają się pogłoski i plotki z sal wykładowych i biur, w tej książce ponadto to odnajdziesz.
Być może, jak przeczytasz tę książkę odpowiesz sobie sam na sporo pytań związanych z życiem codziennym, wykorzystując do tego matematykę (np., dlaczego każdy przewód po zwinięciu i ponownym rozwinięciu jest poplątany albo dlaczego, kiedy stoisz w kolejce do kasy w hipermarkecie, kolejka obok jest za każdym razem szybsza – przeczytaj rozdział o prawach Murph’ego, odpowiesz nie tylko na te nurtujące cię pytania, stosując metody teorii prawdopodobieństwa).
Autor tej książki, na pewno wie, o czym pisze i robi to z pasją w sposób nietrudny i zrozumiały wprowadzając nas do każdego rozdziału i historii w niej opowiedzianej, poprzedzając je fragmentami utworów muzycznych."
gratisowy fragment: