Układy sterowania i regulacji wykorzystujące sprzężenie zwrotne są wszechobecne. Jesteśmy nimi otoczeni w życiu powszednim. Są nieodzowne w urządzeniach technologicznych, natura wyposażyła w nie organizmy i systemy biologiczne, działają w systemach gospodarczych i ekonomicznych.
Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy sterowania, dla przeróżnych zastosowań. Książka „TEORIA STEROWANIA. Projektowanie układów regulacji" jest podstawowym kursem takiego języka wzbogaconym w liczne przykłady i ćwiczenia zezwalające na nabycie biegłości w poręcznym projektowanie układów ze sprzężeniem zwrotnym.
Książka jest progresywnym podręcznikiem automatyki i teorii sterowania, demonstruje współczesny kanon wiedzy realizowany w programach studiów na całym świecie i jest przypasowana do współczesnych technik realizacji układów sterowania.
Książka asygnowana jest dla studentów automatyki, robotyki, mechatroniki, elektroniki i innych kierunków z nimi związanych,, a także dla inżynierów zajmujących się projektowaniem, konfigurowaniem i eksploatowaniem progresywnych układów