To jedyna krajowa publikacja opisująca w tak kompleksowy sposób błędy i nieprawidłowości – równocześnie w zakresie projektowania – jak i zagadnienia dotyczące ochrony grzewczo-wilgotnościowej przegród budynków.
Z opinii dr. Hab. Inż. Łukasza Drobca aktualnie dbanie wyłącznie o wysokie standardy energetyczne budynków nowoprojektowanych jest niewystarczające do spełnienia zakładanych efektów organicznych. Konieczne są także działania zmierzające do radykalnego zmniejszenia energochłonności i poprawy stanu technologicznego istniejących już zasobów budowlanych.
Niniejsze opracowanie dostarcza aktualną wiedzę nt. Rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych charakterystycznych przegród budowlanych, a także oceny stanu ochrony grzewczo-wilgotnościowej budynków i uszkodzeń i napraw elementów budowlanych – pomocną w osiągnięciu tego celu.
Wybrane problemy zilustrowano przykładami pochodzącymi z produkowanych realizacji stanowiących dokumentację ekspercką autorów. Podane przykłady natchnione zostały przez współpracujących z nimi inżynierów budowlanych i architektów, którzy na co dzień borykają się z problemami remontów i dociepleń istniejących budynków.
Książka skierowana jest do wszystkich uczestników cyklu budowlanego zajmujących się wdrażaniem poprawy produktywności energetycznej obiektów budowlanych. Opisywana tematyka bez dwóch zdań zaciekawi także rzeczoznawców budowlanych zajmujących się budownictwem ogólnym oraz fizyką budowli, a także zarządców nieruchomości i właścicieli budynków, w których potrzebna jest poprawa sprawności energetycznej.
Opracowanie może także stanowić znakomitą pozycję wspomagającą naukę studentów wydziałów architektury, budownictwa i inżynierii środowiska.