Ta książka powinna być w każdym domu, firmie, organizacji i instytucji. Zaczytana, zmaltretowana, pozakreślana. Czytajcie ją, gdy myślicie, że przyszłość to już tylko mrok. A potem – do dzieła (Filip Springer).
Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na ulepszone to opowieści z życia innowatorki poszukującej udoskonalonego świata, która dzieli się z nami swymi doświadczeniami. Nakłania nas, żebyśmy nie pozostawali w sferze marzeń, lecz testowali własne wizje, bo tylko w praktyce możemy rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie spełni oczekiwania czy nie.
Żyjemy w czasach, gdzie zmiana myślenia jest potrzebna. Trzeba zatrzymać katastrofę klimatyczną i przebudować system społeczno-ekonomiczny. Aby wymyślić świat na nowo, potrzebujemy nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć nam za drogowskaz i mobilizować nas do działania. Autorka prowadzi nas poprzez opowieści o miejskich projektach, prezentując, iż nie ma jednej recepty na sukces, ale możemy szukać schematów działań, które powiększą jego powodzenie.
Wychylone w przyszłość to książka o tym,niewiele znaczące lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom i że prototypowanie rzeczywistości to sposób na testowanie idei. Kluczem do sukcesu jest współpraca – tylko dzięki połączeniu różnych kompetencji i perspektyw możemy przekraczać nasze ograniczenia. To zachęta do tego, żebyśmy zauważali zalążki udoskonalonego świata i je pielęgnowali. Autorka szczególną uwagę poświęca miastom jako najlepszym przestrzeniom do wdrażania innowacji i projektom wykorzystującym potencjał społeczności lokalnych równocześnie w kraju, jak i za granicą. To książka o optymizmie, niełatwym,niezbędnym.