Książka składa się z 13 rozdziałów, zawierających teorię wytrzymałości, zilustrowaną na końcu każdego rozdziału wybranymi przykładami. „trwałość materiałów" w programie studiów jest poprzedzona „mechaniką teoretyczną" i „matematyką" i to z nich czerpie optymalne potrzebne treści.
w trakcie studiów występuje jako pierwszy, szczególnie ważny przedmiot podstawowy, mający bezpośrednie powiązanie z przedmiotami konstrukcyjnymi. Aplikacyjne aspekty treści tego przedmiotu umożliwiają łatwiejsze zrozumienie takich przedmiotów, jak: „budownictwo ogólne", „konstrukcje metalowe", „konstrukcje żelbetowe", „konstrukcje drewniane" itd.
równocześnie wytrzymałość tworzyw należy do grupy przedmiotów mechaniki, do których zalicza się także mechanika konstrukcji, teoria sprężystości i plastyczności, reologia, teoria nośności granicznej itd.
Podstawy teoretyczne tego przedmiotu znajdują w nich zwiększenie, kontynuację lub zawierają treści pokrewne. Niniejszy podręcznik, dedykowany jest dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej, ale może być także wykorzystany na wydziałach inżynierii środowiska i na wydziałach mechanicznych.
Może być także {pomocn|przydatn)y inżynierom i w procesie zawodowym samokształcenia.