W książce przedstawiono status prawny rodzica zarządzającego posiadajątkiem dziecka, rozróżniając przy tym sferę obowiązków, kompetencji i uprawnień. Zwrócono uwagę na mnóstwo wątpliwości wynikających z nieprecyzyjnych lub niewystarczających regulacji prawnych.
W szczególności omówiono: • charakter prawny zezwolenia sądu opiekuńczego na czynności przekraczające zwykły zarząd, • reguły zarządu przedmiotami o szczególnym przeznaczeniu, • rozróżnienie pieczy i zarządu posiadajątkiem dziecka, • kryteria służące wyodrębnieniu czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczających zwykły zarząd, • zasady zarządu dochodem uzyskanym z majątku dziecka, a także • zakres zarządu przedmiotami oddanymi dziecku do swobodnego korzystania.
W publikacji wskazano dodatkowo przypadki, kiedy rodzic, działając we własnym imieniu, dysponuje składnikami należącymi do posiadajątku dziecka, ale ze względu na potężne okoliczności faktyczne oraz prawne nie naraża się na negatywne konsekwencje prawne wynikające z naruszenia reguł reprezentacji ustawowej.
Autor wykazuje niedostosowanie przepisów prawa rodzinnego do potrzeb współczesnego obrotu rynkowego, w tym m.in. Niespójność przepisów prawa rodzinnego z regulacjami prawa cywilnego, bankowego i handlowego i prawa przewozowego i prawa pracy.
Formułuje w związku z tym liczne wnioski de lege ferenda, zmierzające do zmian lub doprecyzowania niektórych przepisów prawnych. W opracowaniu uwzględniono zmiany wynikające z ustawy z 28.07.2023 r. O zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.
poz. 1615), a także ustawy z 28.07.2023 r. O zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Poz. 1606). Książka jest przeznaczona w głównej mierze dla prawników praktyków – sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników.
Zainteresuje ponadto pracowników naukowych ze względu na omówienie wielu zagadnień teoretycznoprawnych.