Jednym z obszarów wiążących się z najwyższym poziomym ryzyka dla przedsiębiorców jednostkowych jest sukcesja – przekazanie przedsiębiorstwa następcom. Co się stanie, gdy zabraknie właściciela jednoosobowej marki? Kto będzie odpowiadał za podejmowanie decyzji, podpisanie umowy, zapłatę podatków i innych zobowiązań? Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadza świeże, nieznane wcześniej rozwiązania w polskim prawie.
Ich celem jest zapewnienie osiągalnie płynnego podania producenta następcom przedsiębiorcy na wypadek jego śmierci. Autorzy publikacji skupili się nie tylko na skomentowaniu nowych rozwiązań prawnych zawartych w ustawie o zarządzie sukcesyjnym, niemało uwagi poświęcono również omówieniu zmian w innych, powiązanych przepisach prawa, w tym m.in.: Kodeksie pracy, prawie cywilnym, prawie podatkowym.
Ten praktyczny komentarz skierowany jest zarówno do osób, które z zagadnieniami zmiany pokoleniowej już spotykają się w praktyce, jak jeszcze i do tych, które w najbliższej przyszłości mogą stanąć przed koniecznością przekazania firmy następcom czy choćby podjęcia współpracy z zarządcą sukcesyjnym.
W poszczególnych rozdziałach omówiono m.in. Następujące zagadnienia: - zasady prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku; - funkcjonowanie zarządu sukcesyjnego – szczegółowe omówienie poszczególnych problemów związanych z jego ustanowieniem, zakresem obowiązków i czynności podejmowanych przez zarządcę, zasadami ponoszenia odpowiedzialności, po sprawy związane z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego; - kontynuacja zawartych umów cywilnoprawnych; - kontynuacja stosunków pracowniczych po śmierci pracodawcy; - pozycja i prawa małżonka zmarłego przedsiębiorcy; - sukcesja stosunków z zakresu prawa podatkowego, w tym m.in.: odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, korzystanie z numeru NIP przedsiębiorstwa w spadku, obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku; - konsekwencje po śmierci przedsiębiorcy w aspekcie podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in.
kontynuacja rozliczeń przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, karcie podatkowej), sukcesja w podatku od towarów i usług (VAT), w podatku akcyzowym, a także w pozostałych podatkach; - powoływanie prokurenta przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą i możliwość sprawowania zarządu sukcesyjnego przez prokurenta; - zarząd sukcesyjny a progresywnania upadłościowe i restrukturyzacyjne.
Publikacja skierowana jest z reguły do przedsiębiorców i ich następców i do adwokatów, radców prawnych, a także doradców podatkowych.