Książka nie jest o tym: „jak zostać bogatym", lecz o tym, jak utrzymać płynność finansową przez całe życie. Jej treść jest oparte na założeniu, że wspólnym celem wszystkich nie jest (jak to się wskazuje w wielu publikacjach) budowanie bogactwa, ale utrzymanie zdolności do regulowania bieżących zobowiązań (czyli płynności).
Jeśli osiąga się płynność, decyzja o tym, co robić z ewentualnymi nadwyżkami finansowymi (czy przeznaczyć na oszczędności, czy na konsumpcję), jest kwestią jednostkową. Książka gromadzi ponad 80 przykładów i ponad 70 rysunków (wykresów i schematów), dzięki którym Czytelnik się dowie, na co powinien zwracać uwagę i jakie narzędzia może wykorzystać, aby z jednej strony zautomatyzować wszystkie proste decyzje finansowe (cykliczne), a z drugiej strony bardziej świadomie podejmować decyzje wielowymiarowe związane z oszczędzaniem, inwestowaniem, kredytowaniem, ubezpieczaniem czy opodatkowaniem.
W większości wypadków trudno znaleźć jednoznaczne odpowiedzi na pytanie, co jest najkorzystniejszym wyborem, ponieważ niemało zależy od naszych preferencji (stosunku do ryzyka). O dużo łatwiej wyjaśnić kwestię, jak zwiększać efektywność działań związanych z finansami osobistymi, innymi słowy: jak realizować wyodrębnione cele przy niższym nakładzie czasu, pracy i pieniędzy, przy akceptowalnym poziomie ryzyka.
Książka jest skierowana do wszelkich zainteresowanych tematyką finansów osobistych, gromadzi zarówno wyjaśnienie podstawowych pojęć, jak i nowoczesne symulacje (takie jak np. Poduszka finansowa pod kredyt, analiza kredytów indeksowanych i denominowanych kursem waluty obcej), z których skorzystają osoby pragnące bardziej wnikliwie zająć się motywem finansów osobistych.