często chwalimy kuchnię obcych krajów, nie znając własnych kulinarnych tradycji. A te są niesamowicie bogate! Każdy region polski znamionuje się odmienną kuchnią, która obfituje w wyjątkowe smaki, zapachy i produkty.
Mamy idealne bazary, na których spotykają się Szef Kuchni modnej restauracji i starsze pokolenia mieszkańców miasta, a nasze pieczywo zniewoliło choćby Micka Jaggera. Polska kuchnia to kawał kultury, czy z pewnością korzystnie ją znasz$673 Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej w produkowaniu jabłek, borówek amerykańskich, wiśni, marchewki i drobiu, a drugie w tworzeniu truskawek i ziemniaków.
Mamy najtańszy w Europie chleb, mleko, ser żółty, cukier i filety z kurczaka. Ale nie tylko. Wiemy, iż Włosi słyną z parmezanu, Portugalczycy z porto i sardynek, a Grecy z fety, lecz czy znamy polskie regionalne specjały, którymi możemy się chwalić na świecie$674 Nasi tradycyjni i lokalni producenci żywności także wytwarzają perfekcyjne produkty, które śmiało mogą konkurować z tymi znanymi zagranicznymi: oscypek, kiełbasa myśliwska, bryndza podhalańska, perekaczewnik, ser koryciński, obwarzanek krakowski, czy rogal świętomarciński - to tylko kilka pozycji z listy, którą odszukamy w książce.
Książka autorstwa Gosi Molskiej to nowoczesne i niebanalne kompendium polskiej kuchni. To konkretna dawka informacji na temat 10 regionów kulinarnych, wzbogacona przepisami na regionalne smakołyki. Przeniesie nas w czasy dawnej Warmii i Mazur, gdzie przed ciężką pracą w gospodarstwach i na polach na śniadanie jedzono typowo michę grochu z kapustą okraszonego cebulą i słoniną, albo gotowaną na mleku kaszę jaglaną z suszonymi śliwkami.
Czasem przygotowywano pierożki dzybdzalki, niejednokrotnie z dodatkiem wołowego łoju albo farszynki, czyli smażone na smalcu pierogi z ziemniaczanego ciasta. Możemy wzbogacić kulturoznawcze doświadczenie, przygotowując je według przepisu.
Dzięki książce Polak NieNażarty odkryjemy, iż Kujawy to nie tylko pierniki, sól i olej rzepakowy, i poznamy sposób na białą kiełbasę piernikową. Wyobrazimy sobie dawne czasy na Śląsku, kiedy każdy niedzielny obiad był jak niewiele znaczące święto, podczas którego domy pachniały mięsiwem: schabem sztygarskim, pieczonym królikiem albo kaczką, a jesienią gęsią.
Poznamy przepis na wielkopolskie szagówki z aromatycznym masłem, kacze udka po poznańsku i małopolską zupę kminkową i zakochamy się w tradycji polskiej kuchni. Polak NieNażarty Gosi Molskiej to także dużo interesujących danych, a niektóre mogą wprawić w zdumienie: czy wiesz, że w ciągu swego życia Polak zjada 2 krowy, 28 świń, 760 kurczaków, 7800 kg ziemniaków i 12 480 (!) jajek$675 Sięgając po książkę dowiemy się więcej: jakie dania w głównej mierze zamawiają Polacy w restauracjach, ile statystyczny Polak wydaje miesięcznie na jedzenie, jak postaje cukier, miód, dowiemy się jak narodził się polski streetfood i poznamy znakomite polskie bazary...
W książce znalazły się jeszcze kulinarne anegdoty, felietony o niezwykłych ludziach wytwarzających smakowite polskie specjały, rozmowy z szefami kuchni i kulinarnymi gwiazdami. W Polaku NieNażartym nie brakuje rozrywki, która będzie pretekstem do zabawy dla całej rodziny, jak kulinarny quiz i gra planszowa.
Do tego sporo praktycznych dodatków: Kalendarz sezonowości warzyw, atlas ryb słodkowodnych i morskich, rozbiór mięsa, poradnik jak zrobić nadzwyczajny stek i metody sprawdzania gotowości steków czy spis modnych grzybów jadalnych.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.