Prezentowana monografia gromadzi dziewięć rozdziałów powiązanych ze sobą tematycznie i metodycznie, w których zespół autorski odnosi się do kwestii organizacji systemu rozpoznawania państwa. W zamyśle autorów publikacja ma na celu ustalenie stanu wiedzy odnośnie możliwości rozpoznania nowych zagrożeń państwa.
Z tego względu zawarte w książce treści podejmują zagadnienia dotyczące zarówno szans, jak i zagrożeń wynikających z możliwości systemu rozpoznania. Punktem odniesienia do prowadzenia rozważań jest identyfikacja poszczególnych zagrożeń państwa w wymiarze lądowym, powietrznym, elektronicznym, w tym cybernetycznym.
W kolejnych rozdziałach wyjaśniono złożność problemów rozpoznawania zagrożeń państwa w kontekście sposobów pozyskiwania informacji rozpoznawanych, uwarunkowań i związków i zależności pomiędzy zagrożeniem, a możliwościami jego identyfikacji.
Treści merytoryczne monografii gwarantują poznanie i zrozumienie stanowczych kwestii wyraźnych dla funkcjonowania systemu rozpoznania, które z racji konwencji wydawnictwa ograniczone zostały do wybranych (jawnych) zagadnień.