Współczesna wersja „Odysei" – w afrykańskim wydaniu.
Narratorem powieści, której akcja inicjuje się na przedmieściach jednego z sporych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch.
Losy młodego Chinonso i spektakularnej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się pomiędzy nimi uczucie jednakowo silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to zresztą nigdy nie zgodzi się jej rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, iż został podstępnie oszukany poprzez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni. Nie ma również domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?
Chigozie Obioma, pisząc w konwencjonalnym stylu literackim ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję „Odysei" Homera.
Chigozie Obioma – najpopularniejszy, obok Chimamandy Ngozi Adichie, pisarz pochodzenia nigeryjskiego, mieszkający i wytwarzający w Stanach Zjednoczonych. Jego debiut literacki „Rybacy" uhonorowano NAACP Image Award za wybitne dzieło literackie napisane przez debiutującego autora. „Orkiestra istot pomniejszych" jest jego drugą powieścią.
KSIĄŻKA ZNALAZŁA SIĘ NA niedługiEJ LIŚCIE POWIEŚCI NOMINOWANYCH DO NAGRODY BOOKERA ZA 2019 ROK.
Ambitna i pasjonująca opowieść i miłości i poświęceniu, której narratorem jest starożytny afrykański duch. Nowa powieść wybitnego pisarza młodego pokolenia.
Brit Bennett, autorka powieści „Matki"
Z literackiego pępka Afryki wyszła opowieść o nowym Odysie zmuszonym do podróży w imię miłości i godności. Powieść o uchodźstwie, jako metaforze naszych czasów.
Paulina Wilk, „Przekrój"
wspaniała, atrakcyjnie napisana, wybitnie oryginalna powieść – niepodobna do żadnej innej!
„The Economist"
Wybitna, stanowczo tragiczna powieść!
„Boston Globe"