Roman Grodecki (1889- 1964), historyk, wydawca źródeł, profesor historii gospodarczej Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, należał do najwybitniejszych historyków dziejów społeczno-gospodarczych Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.
Od samych początków swojej naukowej twórczości interesował się dziejami pieniądza na ziemiach polskich w okresie średniowiecza. Zajmowały go głównie funkcje pieniądza w systemie gospodarczym Polski piastowskiej systemie jego wpływ na życie społeczne i polityczne.
Konsekwentnie wykonywany program badawczy zaowocował kilkunastoma rozprawami i artykułami publikowanymi z zasady na łamach Wiadomości Numizmatyczno-Archeologicznych. Wnikliwa analiza źródeł sprawiła, iż jego prace wytrzymały próbę czasu, zachowując do dzisiaj aktualność szczegółowych ustaleń i wysokie walory naukowe.
Trudno przystępne prace Romana Grodeckiego, po raz pierwszy skategoryzowane w jednym tomie, dają pełny obraz jego poglądów na znaczenie pieniądza w systemie społeczno–gospodarczym przeciętniewiecznej Polski i politykę pieniężną Piastów.