Poezja to nie tylko liryczna podróż po myślach, uczuciach i emocjach.
To także wspomnienia, które snujemy, przyoblekając je w formę wiersza
Właśnie takiego zadania podjął się autor „Rozmyślań na osiemdziesiątkę”. Jego tomik poezji jest filozoficzną opowieścią o wrażliwym człowieku, dla którego możliwość uważnego przyglądania się światu jest najefektowniejszym darem, jaki można otrzymać od życia. Ten dar to też ludzie, których autor spotkał na swej drodze. Wśród nich jest śp. Siostra Maria Teresa Górska – nazaretanka, której poeta dedykował swój tomik wierszy.
„Rozmyślania na osiemdziesiątkę” to atrakcyjne wiersze-modlitwy, opowieści o potrzebie spotkania z drugim człowiekiem i liryki poświęcone przyrodzie. W jednym z wierszy autor mówi do nas:
Uciszcie się uspokójcie
świata zawieruchy
piękno poezji niech włada
ludzkimi czynami i duchem
Takiej władzy możemy się poddać bez cienia wątpliwości.
Jacek Karol Grzybowski – profesor doktor habilitowany, absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego; jest autorem ponad stu publikacji naukowych, w tym siedmiu monografii z dziedziny biologii medycznej. Autor zbioru esejów zatytułowanych „Czy zdrowie to miraż”, zbioru esejów i wierszy „Czy można zrozumieć świat”, wspomnień „Listy z południowej Kalifornii”, kilku tomików wierszy – „Niebo płonące słońcem”, „Nasz świat”, „Myśli na złote gody”, „Optymizm życia” – oraz zbioru wierszy dla dzieci pt. „Księga wierszy pisanych dla naszych wnuków kochanych”. Ponadto jest autorem wierszy „Myśli inspirowane filozofią życiową Św. Matki Teresy z Kalkuty” i wielkiej genealogii rodu Grzybowskich, pieczętującego się herbem Prus II, i zbioru kilku esejów „Opowieści historyczne z XVI wieku”.