Celem tej monografii naukowej jest zaproponowanie całościowej teorii innowacji unikającej czarno-białego kontrastowania innowacji, ich podziału na korzystne, rozszerzające skuteczność pracy, i złe, służące finansjalizacji i zarządzaniu ryzykiem finansowym.
Rozdział pierwszy ukazuje ewolucję wglądu w badanie innowacji, od cyklu życia produktu do zarządzanej zmiany społecznej, od instytucji patentu do aplikacji smart contract. Przedstawiono w nim różnorodne teorie innowacji finansowych.
Rozdział drugi poszukuje osobliwości nowej generacji innowacji finansowych z uwzględnieniem problemów definicyjnych, typów i interesariuszy innowacji finansowych i kontekstu zarządzania nimi.
Rozdział trzeci nawiązuje do sytuacyjnej teorii zarządzania, w której liczy się kontekst w którym rozpatrujemy dane zjawisko. Uwzględniono w nim transformację cyfrową, transformację demograficzną, transformację geopolityczną i demokratyzację finansów.
Rozdział czwarty dotyczy regulacji innowacji finansowych, w tym podmiot, przedmiot regulacji oraz procedury regulacyjne. Rozdział ten odtwarza drogę poszukiwania sprawiedliwego rozłożenia kosztów i korzyści nowej praktyki społecznej w sferze usług finansowych.
Rozdział piąty porządkuje wiedzę o tym jak zarządza się innowacjami finansowymi, a więc jednocześnie innowacjami w instytucjach finansowych, jak i funkcjach pełnionych wobec gospodarki i społeczeństwa. Wzorzec zapożyczony z zarządzania zmianą społeczną został zamieniony poprzez dobre praktyki zarządzania ryzykiem. Są w nim poruszane takie zagadnienia jak: pomiar, patentowanie, dyfuzja innowacji, włączanie w świat finansów, eszolonizacja innowacji, tsunami regulacyjne, ewolucja, odpośredniczenie (dezintermediacja).
Rozdział szósty przybliża bezprecedensowe innowacje finansowe XXI w. Takie jak tokenizacja, aplikacje rodzaju smart contract, Blockchain, krypto aktywa, chmura, BigTech, datafikacja, FinTech, DeFi, CBDC oraz koncentruje się na bezpieczeństwie cyfrowym.