"W książce zawarto nieszablonowe analizy wpływu pandemii COVID-19 na polskie społeczeństwo. Badania zostały przeprowadzone na początku przedstawionego okresu, kiedy stosunek ludzi do tego, co się wokół nich dzieje, był jeszcze nieukształtowany, zaś wiedza na temat długotrwałych konsekwencji, a także czasu trwania samej pandemii - mała.
Książka jest próbą wyszczególnionia i opisania mechanizmów psychologicznych i społecznych uruchamianych poprzez pandemię. Jej atutem jest przystępny i przeglądowy charakter, a także słuszne i skłaniające do refleksji wnioski, będące punktem wyjścia do pogłębionych i innowacyjnych analiz w przeróżnych obszarach i wymiarach rzeczywistości społecznej związanych z pandemią i jej konsekwencjami.
Dr hab. Piotr Długosz, prof. UP, jest kierownikiem Zakładu Metodologii Badań Społecznych i wicedyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie im. KEN. Autor sześciu monografii, m.in.,,Traumy sporej zmiany na Podkarpaciu",, Kraków 2008.
Badacz traumy transformacji na Ukrainie (grant z NCN). Obecnie zajmuje się psychospołecznymi skutkami pandemii COVID-19. Publikuje w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych (m.in.,,Studia Polityczne",,,,Frontiers Psychiatry",,,,Personality and Individual Differences",,,,Brain Sciences",).