Monografia ma na celu przybliżenie zasad wykorzystania sił morskich w działaniach samodzielnych i we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych, jednocześnie w rozmiarze narodowym, jak i sojuszniczym. W książce zaprezentowano najnowszą wiedzę zawartą w dokumentach doktrynalnych i normalizacyjnych.
W rozdziale pierwszym przedstawiono zarys historii taktyki marynarki wojennej w ujęciu dziejów najnowszych. Rozdział drugi poświęcono identyfikacji środowiska działań sił marynarki wojennej jako zbioru czynników determinujących osiągnięcie sukcesu w prowadzeniu działań na morzu.
W rozdziale trzecim zaprezentowano analizę taktyczną sił marynarki wojennej. Rozdział czwarty poświęcono nowemu podziałowi sił marynarki wojennej (organizacja codzienna, organizacja bojowa, organizacja do walki) wraz z nowymi funkcjami w toku prowadzenia działań na morzu.
Rozdział piąty omawia warianty działań sił morskich, rejony prowadzenia działań oraz ich formy i sposoby. W kolejnym rozdziale zaprezentowano szyki i ugrupowania okrętowe. W rozdziale siódmym przedstawiono elementy związane ze wsparciem i zabezpieczeniem działań bojowych poprzez siły marynarki wojennej.
I wreszcie ostatni rozdział stanowi wprowadzenie do pracy sztabowej ze szczególnym uwzględnieniem komponentów mapy taktycznej.