Znalezienie prawidłowej książki dla dziecka – nie jest zadaniem łatwym i prostym. Książek jest tak dużo, że dotarcie do tej, której warto poświęcić czas, która będzie adekwatna dla młodego nie jest zadaniem łatwym. Dobra książka to taka, która ze względu na swoją treść nie tylko potrafi młodego czytelnika zainteresować i zachęcić do czytania, albo słuchania, lecz też przekaże mu pozytywne wartości.
Książki Limana Franka Bauma bez żadnych wątpliwości i obaw należy zaliczyć do grupy tych, które warto czytać. Jedną z nich jestCzarodziej z Krainy Oz. Utwór ten będzie trzymał młodego czytelnika albo słuchacza w ciągłym napięciu,zawsze z pozytywnym rozwiązaniem, bez scen gwałtu i przemocy.
Książka zasługuje na uwagę przeważnie z tego powodu, iż wątek optymizmu przebija w niej od pierwszej strony do ostatniej. Drobna dziewczynka - Dorotka całkiem nieoczekiwanie znajduje się w obcym nieznanym kraju. Szybko się dowiaduje, że jest to nie tylko kraj nieznany,dodatkowo jest całkiem odmienny, aniżeli jej rodzinny Kansas.
Kraj jest na tyle dziwny,nawet Strach na Wróble mówi tu ludzkim językiem, Żelazny Drwal ma całkiem ludzkie odruchy. Obaj stają się przyjaciółmi niewiele znaczącej dziewczynki, a wkrótce dołącza do nich ogromny Lew, który sam siebie nazywa tchórzliwym. W trakcie wspólnej wędrówki, w warunkach zagrożenia wykazuje jednak wielką odwagę, nie cofa się przed zagrożeniem, staje się obrońcą pozostałych przyjaciół, a przeważnie Dorotki.
Dorotka, najpierw samotnie, a potem z przyjaciółmi wędruje przez nieznaną krainę do nieodgadnionego i nieznanego Czarodzieja Oz. Nikt go nie widział, lecz wszyscy wiedzą, iż jest najpotężniejszym czarodziejem, że spotkanie z nim może być nawet niebezpieczne.
Dorotka jednak dąży do spotkania, nie obawia się go, wierzy iż nic złego jej nie zrobi. Integruje ze spotkaniem nadzieję na powrót do swej ojczyzny, do Kansas. Każdy z towarzyszących jej przyjaciół również jest zainteresowany w spotkaniu z Czarodziejem. Strach na Wróble ma nadzieję, na otrzymanie mózgu, żelazny Drwal marzy, iż otrzyma serce, a Tchórzliwy Lew liczy, że Czarodziej Oz spowoduje, że stanie się odważny.
W oparciu o dyskusję słomianego Stracha na Wróble i Żelaznego Drwala, autor wprowadza śladowego czytelnika do „filozoficznych” rozważań o tym, co jest ważniejsze serce, czy mózg. Porusza problem ponoszenia odpowiedzialności za informacje słowo. Na przykładzie innowacyjnania Dorotki, uczy rozwagi i wiary we własne siły, ale i prezentuje potrzebę odnajdywania korzystnych przyjaciół. Z nimi w najtrudniejszych warunkach można znaleźć rozwiązanie. Wzajemna pomoc, zgoda, odważne działanie Tchórzliwego Lwa, atrakcyjne pomysły Stracha na Wróble oraz siła Żelaznego Drwala zezwalają na pokonanie wszelkich przeszkód.
Na czoło również wysuwa się jeszcze jedna pokaźna myśl. Dorotka uzyskuje w tej krainie wiernych przyjaciół. Mieszkańcy zaczarowanej krainy są w stosunku do niej jak najistotniej życzliwi. Dorotka jednak ma jedno marzenie – pragnie wrócić do swojej ojczyzny, do Kansas. Wrócić do cioci Emmy i wujka Henryka, jednakże tam spalony i suchy step, a tu cudowne krajobrazy, wierni przyjaciele, warunki beztroski. Rozmaite zagrożenia, które się pojawiają w trakcie dążenia do celu nie załamują niedużej dziewczynki. Dorotka swój cel osiąga. Czytelnicy lub słuchacze oddychają z ulgą.
unikatowe wydanie z ilustracjami Justyny Stankowskiej
gratisowy fragment: