Książka prezentuje pierwsze w Polsce badania dotyczące skuteczności terapii w przypadku wad wymowy wynikających z zaburzeń anatomicznych i czynnościowych, takich jak ankyloglosja, wada zgryzu, przerost migdałka gardłowego, zaburzenia oddychania i połykania.
Autorka pokazuje wyniki badań na tle szerokiego kontekstu poznawczego. Analizuje bowiem transformację diagnozy i terapii wad wymowy, jaka odbyła się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w polskiej logopedii.
Na takim tle omawia opracowaną poprzez siebie oryginalną Strategiczną metodę ułatwiania realizacji fonemów (SMURF) i podstawy Fizjologicznej terapii miofunkcjonalnej (FTM). Monografia posiada relację w wyników badań efektywności terapii za pomocą SMURF i FTM z użyciem analiz lingwistycznych i logopedycznych oraz testów statystycznych.
Autorka porównuje opracowaną poprzez siebie metodę terapii z innymi sposobami innowacyjnania opisanymi w literaturze polskiej i zagranicznej. Przedstawione studia ukazują SMURF jako oryginalną metodę terapii, która ma wyraźne umocowania lingwistyczne, biologiczne i logopedyczne.
Jest także jedyną metodą terapii dyslalii w Polsce, której produktywność została udowodniona w badaniach naukowych.