Upiór. historia naturalna
Upiór. historia naturalna
Upiór. historia naturalna
Audiobooki Fundacja Cieszkowskiego

Upiór. historia naturalna

55,61 zł

Specjalna promocja dla Ciebie!

Najlepszą ofertę ma TaniaKsiazka.pl w cenie 55,61 zł

Przeszukaliśmy wiele sklepów on-line w bazie Docero aby odszukać najlepszą ofertę specjalnie dla Ciebie. Upiór. historia naturalna Fundacja Cieszkowskiego z kategorii audiobooki kupisz w cenie 55,61 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Pokazana kwota 55,61 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
  • Cechy:
  • Audiobooki
  • Fundacja Cieszkowskiego
  • 9788395689574
  • Łukasz Kozak
  • Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
  • 2021

Opis Upiór. historia naturalna

Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść. Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia.

mnogość nieznanych dotąd tworzyw źródłowych odsłania zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i czegoś między nimi – wiarę trwającą w Polsce przynajmniej poprzez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.

Książka bogato ilustrowana obrazami jednej z najważniejszych polskich malarek współczesnych, Aleksandry Waliszewskiej. Upiór. Historia naturalna Łukasza Kozaka, to praca bezprecedensowa. Trudno zrozumieć polską kulturę – w tym jej najważniejsze dzieła literackie, wymieniając choćby Mickiewicza czy Leśmiana – nie znając wierzeń ludowych.

Upiory, wieszczy, strzygi i strzygonie – czyli „polskie wampiry" są najważniejszym ich elementem. Zjawiska spychane często na peryferia „zabobonu" i uznawane za komponent niepoważny albo niepożądany, doczekały się wreszcie szerokiego opracowania.

Upiór otwiera całkowicie nowy rozdział w postrzeganiu tej części polskiej kultury i historii, która była albo marginalizowana, albo – odcięta od źródeł – ulegała deformacji będąc zepchniętą do pojęć „ludowej demonologii" czy „mitologii niższej".

Autor przeprowadził szeroką kwerendę w zignorowanych dotąd źródłach – od uczonych rozpraw z czasów nowożytnych, przez dokumenty sądowe, traktaty teologiczne, barokową poezję i oświeceniową publicystykę, a wreszcie materiały etnograficzne i doniesienia prasowe sięgające XX w., które pokazują, jak trwała była wiara w upiory na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej.

Materiały obejmują też teksty łacińskie, francuskie, ukraińskie, kaszubskie, niemieckie i hebrajskie – przełożone i zgromadzone w źródłowym aneksie do książki. Upiór powstał na podstawie ponad stu historycznych i etnograficznych przekazów.

Ten wielki dobór stanowi idealny punkt wyjścia do dalszych badań, interpretacji i twórczych inspiracji. Z pewnością panuje w Polsce obfita wolność, która daje wam prawo chodzić po waszej śmierci. Tutaj – wyznaję wam – nasi zmarli są tak spokojnymi, jak cichymi.

Papież Benedykt XIV, list z około 1750 roku [Upiór] nie jest to opętany przez złego ducha; jest to zjawisko ludzkie i przyrodzone, ale niezwykłe i niepodobne do wytłumaczenia rozumem. Upiór rodzi się, jak utrzymują, z dwoistym sercem i dwoistą duszą.

Aż do wieku młodzieńczego żyje nie znając sam siebie, nie mając świadomości swego jestestwa; ale gdy dojdzie do okresu przełomu w swym życiu, rozpoczyna odczuwać w sercu rozwijanie się popędu niszczycielskiego, i ta dusza, którą uczony Dalibor nazywa duszą negatywną, sercem negatywnym, inicjuje brać górę.

Adam Mickiewicz, wykład w Collège de France, 16 lutego 1841 roku Upiory traktuję nie jako demoniczne kuriozum z przeszłości, a ludzi. Ludzi, którzy nierzadko rodzili się upiorami, przyjmowali fatalistycznie swój upioryzm, ukrywając go, lub przeciwnie: traktując jako powołanie, a choćby profesję.

Osoby za życia, a zwłaszcza po śmierci, wykluczane ze społeczności wykluczonych. Zasługują one na własną historię opowiedzianą poprzez nie same, przez tych, w których wzbudzały nieopisaną grozę, a wreszcie i tych, dla których pozostały jedynie „potwornym zabobonem" albo ludowym wierzeniem i przedmiotem badań.

Łukasz Kozak, Wstęp Partnerem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Upiór. historia naturalna
Kategoria Audiobooki
Marka Fundacja Cieszkowskiego
ISBN 9788395689574
Autor Łukasz Kozak
Wydawnictwo Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
Rok wydania 2021
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 55,61 zł
Najwyższa cena 55,61 zł
W bazie od 06.02.2021
Data aktualizacji 27.12.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcja śledzenia historii zmian cen pozwala użytkownikowi na obserwację wartości towaru na przestrzeni czasu.

nie udało się nam pobrać archiwalnych danych cenowych dla produktu Upiór. historia naturalna. Proszę spróbuj ponownie później.

Recenzje / opinie

Podziel się z nami swoją opinią o tym produkcie! Twoje doświadczenie może pomóc innym klientom.

Nie znaleźliśmy żadnych recenzji dla tego produktu. Twoja opinia może być pierwsza!

Znalezione oferty w bazie

Do cen pokazanych poniżej dla Upiór. historia naturalna Fundacja Cieszkowskiego nie doliczono ewentualnych kosztów wysyłki / dostawy. Przed wytypowaniem miejsca, gdzie dokonasz transakcji, zorientuj się w ocenie firmy oraz dodaj do tego ewentualny koszt dostarczenia. Odświeżanie listy propozycji ma miejsce co kilka / kilkanaście minut.

  • Upiór. historia naturalna (oferta z TaniaKsiazka.pl)

    Upiór. historia naturalna Sklep on-line
    ★★★★★
    55,61 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Audiobooki Fundacja Cieszkowskiego

Produkty powiązane

Frankenstein mit i filozofia
Fundacja Cieszkowskiego
Zmienna natura człowieka, DF572B34EB
Fundacja Cieszkowskiego
Baśń o uwolnieniu kobiecości
Fundacja Cieszkowskiego
Fundacja cieszkowskiego Czepiam się kierkegarda
Fundacja Cieszkowskiego
Upiór. historia naturalna
Fundacja Cieszkowskiego
Wykłady o shakespearze
Fundacja Cieszkowskiego

Inne z kategorii Audiobooki

Dokumentacja medyczna w praktyce lekarza dentysty
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
...