Szkolenie koni ma na celu udoskonalenie ich wyników sportowych bez narażania na kontuzje ich układu mięśniowo-szkieletowego. Książka Biomechanika i trening konia dostarcza wiedzy na temat anatomii użytecznej, która umożliwi trenerom jak najkorzystniejsze wykorzystanie poszczególnych ćwiczeń, realizowanych poprzez konie w trakcie treningów - a to na pewno zaowocuje w trakcie zawodów.
Autor pokazuje najpierw niedługi opis biomechaniki najważniejszych grup mięśniowych zaangażowanych w ruch konia, potem omawia mięśnie kończyn piersiowych, miednicznych, szyi i kłody. Jest to baza dla kolejnych rozdziałów, w których skupia się na treningu i podstawowych ćwiczeniach wykorzystywanych w szkoleniu koni.
Tekst jest ilustrowany idealnymi zdjęciami, wykresami i rycinami anatomicznymi opracowanymi poprzez autora. Książka stanowi niezwykle cenną pozycję dla wszelkich profesjonalistów pracujących z końmi: lekarzy weterynarii, trenerów i jeźdźców, naukowców, fizykoterapeutów oraz wykładowców na kursach jeździeckich i dla tych entuzjastów koni, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o budowie i ruchu konia.
Biomechanika i trening konia to jedyna książka, która w tak plastyczny i czytelny sposób łączy informacje o szczegółach anatomii koni z poręcznymi aspektami biomechaniki koni. Wiedza ta jest niezbędna do zrozumienia, jak ciało konia dostosowuje się do obciążeń treningowych w różnorodnych dyscyplinach jeździeckich.
Polecam tę lekturę jeźdźcom, trenerom, fizjoterapeutom i lekarzom weterynarii, którzy nie poprzestają na intuicyjnych metodach pracy z końmi i chcą korzystać z wyników najnowszych badań i z opinii wybitnego specjalisty w dziedzinie biomechaniki kończyn końskich i diagnostyki i leczenia kulawizn koni sportowych i wyścigowych.
Autor przeprowadza wnikliwą analizę chodów i komponentów jeździeckich i uzmysławia czytelnikowi, jak wygląda ruch najmocniej optymalny i które struktury układu mięśniowo-szkieletowego odpowiadają za dobre wykonanie danego elementu.
Jeśli szukasz potwierdzonych naukowo odpowiedzi na pytania, jak najlepiej zastosować potencjał sportowy konia, jak unikać kontuzji i trenować bez przeciążeń -- jest to książka właśnie dla ciebie. Lek.
wet. Katarzyna Żukiewicz Założeniem tej książki jest przedstawienie czytelnikowi konia w ruchu poprzez wyjaśnienie biomechaniki poszczególnych części jego ciała na rysunkach i zdjęciach, prezentujących układ mięśniowo-szkieletowy i mięśniowo-ścięgnowy.
Autor wykorzystał do pracy nad książką wyniki najnowszych badań naukowych, obserwacje z przeprowadzonych sekcji i przeróżne fotografie i nagrania wideo i przełożył bogaty materiał na użyteczne wskazówki i zalecenia.
Na szczególną uwagę zasługują sugestie ćwiczeń w zależności od sposobu stosowania konia. Książkę tę polecam przeważnie terapeutom, którym posłuży jako źródło zaleceń treningowych dla koni przygotowywanych do sportu lub przechodzących rehabilitację po przebytych kontuzjach.
Jeźdźcom i trenerom pozwoli ona zrozumieć przyczyny ograniczeń sportowych konia i podjąć najlepsze decyzje o wyborze adekwatnych ćwiczeń. Dr inż. Maria Soroko Jean-Marie Denoix jest autorytetem na skalę światową z dziedziny anatomii wykorzystywanej, biomechaniki, diagnostyki obrazowej i diagnostyki klinicznej kulawizn końskich.
Jeździ konno, powozi zaprzęgami kłusaków i jest pilnym obserwatorem sportów jeździeckich.