Jak właściwie przygotować się do zawodów? Jak sprawić, aby forma nadeszła w odpowiednim momencie?
Książka Tudora Bompy, a także Carla Buzzichelliego daje unikatowe narzędzia umożliwiające układanie produktywnych planów treningowych oraz osiąganie szczytowej formy we właściwym czasie. Zamiast więc eksperymentować z niepewnymi metodami treningowymi, wybierz potwierdzone naukowo techniki i gotowe schematy treningowe.
Tudor Bompa zrewolucjonizował świat treningu, gdy przedstawił swoją bezprecedensową teorię periodyzacji. Stał się uznanym autorytetem z dziedziny periodyzacji i rozwoju zdolności biomotorycznych. W Periodyzacji treningu siłowego w przygotowaniu motorycznym Bompa łączy siły ze znanym na całym świecie trenerem przygotowania motorycznego Carlem Buzzichellim i wspólnie wykraczają oni poza utarte schematy kulturystyki czy trójboju siłowego, by pokazać, jak stosownie i z obszerniejszą precyzją planować treningi posiadające na celu budowanie siły i zdolności motorycznych.
Polski przekład opiera się na czwartym już wydaniu anglojęzycznym. Autorzy pokazują w nim, jak zastosować odpowiednią periodyzację treningów i wpływać na doskonalenie formy dzięki manipulacji podstawowymi zmiennymi treningu siłowego w sześciu fazach – adaptacji anatomicznej, hipertrofii, siły maksymalnej, konwersji na siłę specyficzną, utrzymania, a także budowania szczytowej skuteczności. W książce nie zabrakło wyjaśnień dotyczących fizjologicznych podstaw funkcjonowania mięśni i systemów energetycznych organizmu, a także przełożenia ogólnie znanych, choć niejednokrotnie zaniedbywanych prawideł, takich jak zasady dynamiki Newtona, na praktyczne aspekty treningu. Trenerzy i zawodnicy z 30 dyscyplin sportowych (sporty indywidualne, a także drużynowe) uzyskują sprawdzone programy uwzględniające specyfikę i wymagania ich dyscyplin i informacje o dominujących systemach energetycznych, ograniczeniach efektywności, a także celach treningu siłowego.
Książka Bompy i Buzzichelliego pomaga uzyskać pokaźniejszą precyzję i pewność w trakcie układania treningów przed sezonem, usprawnia planowanie obciążenia w fazie przygotowawczej, a także czasu odpoczynku, koniecznego na wszelkich etapach pracy nad formą.