Dzieci, przeżywając silne emocje takie jak strach, lęk, smutek czy złość, mogą doświadczać dystresu, niepokoju, dyskomfortu. Choć nie zawsze werbalizują trudne doznania, to ich zachowanie i emocjonalna ekspresja komunikują, iż trudno im znieść własne przeżycia emocjonalne.
Aby uniknąć nieprzyjemnych poznać, podejmują działania nastawione na ich stłumienie, ucieczkę od nich albo odwrócenie od nich uwagi. Zachowania te z czasem są wzmacniane negatywnie, ponieważ zawsze, gdy uda się uniknąć przeżywania przytłaczających emocji i powodującej je sytuacji, dyskomfort znika.
Niestety użytkowanie strategii opartej na unikaniu na dłuższą metę nie pozwala nauczyć się skuteczniejszych i bardziej pomocnych sposobów radzenia sobie z intensywnymi emocjami. Program terapeutyczny opisany w niniejszym poradniku jest dedykowany dla osób w wieku 7–13 lat dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi (m.in.
zaburzenie lękowe uogólnione, fobia społeczna, zaburzenie paniczne, fobie swoiste, agorafobia, zaburzenia depresyjne). Pomaga dzieciom zrozumieć odczuwane emocje i działania podejmowane w reakcji na nie.
Zmierza do zmiany nawyków związanych z regulacją emocji,obniżyć intensywność i częstotliwość narzucających się, przytłaczających uczuć. Uczy, iż emocje – nawet te niełatwe i niewygodne – pełnią ważną funkcję, dlatego tak znaczna jest ich akceptacja, pozwalająca zapanować nad odruchową reakcją, żeby reagować wydajniej.
Kształtowane w jego ramach umiejętności bazują na strategiach i zasadach zaczerpniętych z terapii poznawczo-behawioralnej, terapii behawioralnej oraz terapii opartych na uważności i akceptacji. Niniejszy poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty – służy do powtarzania i utrwalania wiadomości zdobytych w trakcie sesji.
gromadzi wszystkie materiały potrzebne do realizowania zadań zaleconych przez terapeutę. Jest źródłem rzetelnej wiedzy dla dzieci, a także ich rodziców, wspierając ich działania między sesjami. Prezentowany program terapeutyczny wpisuje się w podejście transdiagnostyczne w terapii zaburzeń emocjonalnych – lękowych i nastroju (depresyjnych).
wykonano go z myślą o wydajnej pracy z młodymi osobami wykazującymi objawy kilku zaburzeń, objawy podprogowe lub mieszane. Jego modułowa struktura zezwala na terapeucie realizację całego procesu terapeutycznego bądź zmodyfikowanie go w taki sposób, żeby jak najlepiej przypasować interwencję do odbiorcy.
Poszczególne techniki są nakierowane na podstawowe problemy leżące u podstaw zaburzeń emocjonalnych. Cele programu terapeutycznego obejmują: • ulepszone zrozumienie własnych przeżyć emocjonalnych; • dopuszczanie do siebie emocji oraz ich akceptowanie; • podważanie automatycznych myśli i rozwijanie rozciągliwego myślenia; • wyeliminowanie emocjonalnego reagowania; • oswojenie się z doznaniami fizycznymi wpływającymi na sposób przeżywania emocji; • zwalczenie negatywnych, unikowych reakcji; • reagowanie na emocje w konstruktywny sposób.
Tytuł Transdiagnostyczna terapia zaburzeń emocjonalnych dzieci. Poradnik Autor David H. Barlow,Emily L. Bilek,Jamie A. Sherman Tłumacz Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska Wydawnictwo GWP EAN 9788374899345 ISBN 9788374899345 Kategoria Nauki humanistyczne\Psychologia ilość stron 224 Format 19x24.5x1.4 cm Rok wydania 2022 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.448 kg