Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników – musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy pracodawca ponosi również odpowiedzialność. Na zakres tej odpowiedzialności pracodawcy nie posiadają wpływu obowiązki pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy ani powierzenie realizowania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistom spoza zakładu pracy.
Publikacja mieści opis podstawowych obowiązków pracodawców, jakie posiadają oni wobec pracowników w zakresie bhp. Przedstawione w niej zostały m.in.
● przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego,
● zasady kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie,
● warunki przeprowadzania szkoleń bhp,
● obowiązki pracodawcy wobec pracowników pracujących przy monitorach ekranowych,
● obowiązki pracodawcy w zakresie wypadków przy pracy,
● zasady tworzenia służby bhp,
● obowiązki pracodawców w zakresie przyznawania odzieży i obuwia roboczego,
● obowiązki bhp wobec osób pracujących zdalnie.
W książce znajdują się liczne przykłady, wzory dokumentów, {pomocn|przydatn)e tabele.
Od 7 kwietnia 2023 r. Obowiązują wprowadzone do Kodeksu pracy przepisy o pracy zdalnej. Ta specyficzna organizacja pracy również wymaga właściwego podejścia z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Regulacje Kodeksu pracy poświęcone bezpośrednio pracy zdalnej zawierają także przepisy dotyczące bhp, które stanowią niejako uzupełnienie powszechnych regulacji gwarantujących wszystkim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.