"1 października 2020 r. (pierwotnie miał to być 1 kwietnia 2020 r., jednak w związku z pandemią koronawirusa zmieniono datę) wchodzą w życie przepisy przewidujące składanie nowego dokumentu elektronicznego wspólnego dla przesyłania deklaracji VAT i informacji o ewidencji VAT, tzw.
nowy JPK_VAT. Nowe przepisy obejmą od razu wszelkich podatników VAT czynnych. Zrezygnowano z wprowadzenia ich dwuetapowo, jak pierwotnie zakładano. Obowiązek składania deklaracji VAT-7/VAT-7K został połączony z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT.
Nowy plik JPK_VAT składa się z dwóch części, a mianowicie: • z części deklaracyjnej, która zastępuje deklaracje VAT-7/VAT-7K, • z części ewidencyjnej, która zastępuje plik JPK_VAT przesyłany dotychczas.
dane wykazywane w części deklaracyjnej nie będą się nad wyraz różnić od danych wykazywanych w deklaracjach VAT-7/VAT-7K. Inaczej ma się rzecz, jeżeli chodzi o dane wykazywane w części ewidencyjnej nowych plików JPK_VAT.
Zakres tych danych został pokaźnie zwiększony. Nowa struktura JPK może powodować niemało użytecznych problemów. Zakres informacyjny nowego pliku JPK_VAT wymaga ewidencjonowania większej liczby informacji o przeprowadzonych transakcjach sprzedaży i zakupu.
Wymóg podawania przez podatników dodatkowych oznaczeń dla określonych grup towarowych, unikalnych transakcji lub określonych rodzajów dokumentów oznacza konieczność aktualizacji albo rozbudowy istniejących modułów fakturowania i systemów księgowych.
W cały cykl zaangażowani zostaną już nie tylko księgowi, ale także pracownicy innych struktur. Nowy plik JPK_VAT ma bowiem zawierać informacje, które dla księgowego nie są bezpośrednio dostępne, a wiedzę o nich posiadają uczestnicy dużo wcześniejszych etapów cyklu handlowego – magazynierzy, sprzedawcy, fakturzyści.
Za niewypełnianie nowych obowiązków grożą sankcje. Poradnik w użyteczny sposób omawia świeże oczekiwania związane z plikiem JPK_VAT. Będzie on merytorycznym wsparciem dla wszelkich osób zaangażowanych w wypełnianie nowych obowiązków.
Z publikacji Czytelnik dowie się m.in.: ● kiedy nowe przepisy wchodzą w życie i jakie podmioty obejmują, ● w jakich terminach należy składać nowe pliki JPK, ● jakie informacje i w jaki sposób należy wykazywać w nowych plikach JPK – w części deklaracyjnej i ewidencyjnej, ● jak należycie korygować nowe pliki JPK, ● jakie sankcje grożą za naruszanie obowiązków związanych ze składaniem nowych plików JPK.
"