Książka jest lekturą obowiązkową dla księgowych, osób zarządzających firmami i prawników. Wyczerpująco pokazuje reguły odpowiedzialności w zawodzie księgowego – jednocześnie podatkowej, jak i cywilnej, pracowniczej czy karnej. Opracowanie uwzględnia wszystkie wchodzące w grę układy formalne pomiędzy księgowym a firmą: od księgowego będącego pracownikiem firmy do księgowego prowadzącego własne biuro rachunkowe.
Reguły odpowiedzialności księgowego nieraz wpływają na zakres odpowiedzialności osób zarządzających firmami. Osoby te dowiedzą się z książki, za co i na jakich zasadach może odpowiadać zatrudniony w firmie księgowy, a poprzez to – co wynika z tego dla ich sytuacji prawnej.
Publikacja jest podzielona na dwie części. W pierwszej, o charakterze ogólnym, przedstawione zostały zasady odpowiedzialności księgowego. Lektura tej części jest wysoce wskazana – zwłaszcza dla czytelników niebędących prawnikami – przed przejściem do części drugiej, w której znajdują się kazusy, czyli opisy przykładowych sytuacji wziętych z praktyki sądowej, ilustrujące zasady odpowiedzialności księgowych. Części te są ze sobą powiązane wzajemnymi odesłaniami, dzięki temu, czytając o danej zasadzie odpowiedzialności, można łatwo przejść do przykładów jej wykorzystania, a zapoznając się z kazusem – do zasady, która została w nim zastosowana.
Problematyka przedstawiona w książce jest istotna nie tylko dla samych księgowych, głównych księgowych i właścicieli i pracowników biur rachunkowych. Zawarte w niej wyjaśnienia zainteresują także korzystających z ich usług przedsiębiorców, a także menedżerów i zarządzających firmami.
Z publikacji skorzystają również doradcy podatkowi i prawnicy, którzy znajdą w niej najczęściej pieczołowicie zebrany zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. {pomocn|przydatn)a dla nich będzie również lektura zasad odpowiedzialności przedstawionych pod kątem sytuacji księgowego.