Z dniem 1 stycznia 2018 r. Do krajowego systemu prawnego został wprowadzony Rejestr Należności Publicznoprawnych. Przepisy w zakresie Rejestru w odniesieniu do wierzyciela będącego jednostką samorządu terytorialnego stosuje się od 1 czerwca 2018 r., a w stosunku do wierzyciela, którym jest urząd skarbowy – od 1 stycznia 2018 r. Utworzenie Rejestru ma wpłynąć m.in. Na zmniejszenie liczby przypadków nieterminowej zapłaty należności publicznoprawnych. Oznacza to dużo nowych obowiązków dla tych jednostek.
Rejestr ten jest prowadzony w systemie teleinformatycznym poprzez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Służy temu, żeby każdy zainteresowany mógł skontrolować, czy kontrahent ma zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych, ceł czy grzywien. Są w nim gromadzone i ujawniane dane o należnościach pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej w myśl ustawy o progresywnaniu egzekucyjnym w administracji.
W Rejestrze Należności Publicznoprawnych ujawniane są informacje dotyczące podmiotów, które zalegają z tytułu należności publicznoprawnych względem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Dotyczy to:
● osób fizycznych,
● osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
● osób prawnych albo jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi,
● nierezydentów w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.
W publikacji przystępnie omówiono zasady funkcjonowania Rejestru Należności Publicznoprawnych, w tym:
● przesłanki ujawnienia danych dłużnika;
● procedurę uzyskania dostępu do sytemu przez jednostki samorządu terytorialnego;
● instruktaż krok po kroku ujawniania informacji dłużników oraz przesłanki zmian albo wykreślenia informacji;
● warunki udostępniania danych innym podmiotom,
● sankcje karne za naruszenie przepisów.
Autorzy wyjaśniają, w jakich terminach należy dokonać poszczególnych czynności i jakie są skutki wniesienia sprzeciwu poprzez dłużnika. Atutem książki są użyteczne przykłady, a także wzory dokumentów.
Publikacja jest asygnowana dla jednostek samorządu terytorialnego, naczelników urzędów skarbowych, wierzycieli, sądowych lub administracyjnych organów egzekucyjnych, biur informacji gospodarczej i dla studentów prawa, ekonomii, finansów, bankowości. Będzie pomocna dla osób, które zajmują się wprowadzaniem danych do Rejestru,, a także osób i instytucji, których informacje w Rejestrze mogą zostać ujawnione, czy również osób i podmiotów, które z Rejestru będą chciały korzystać.
Hanna Kmieciak – praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a istotnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, wieloletnia redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych" i pracownik w jednostkach samorządu terytorialnego. Jest konsultantką Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu i konsultantką i wykładowcą regionalnych izb obrachunkowych oraz właścicielką „Kancelarii JST – konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego". Jest również autorką książek: „Podatki dla gmin i nie tylko", „Windykacja podatków. Komentarz ergonomiczny", „Zaświadczenia", „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej", „Zmiany w progresywnaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka" i współautorką książek „Jednostki pomocy społecznej", „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego" i „Podatki lokalne 2016" oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej", „Finansów Komunalnych", „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych", „Prawa Finansów Publicznych", biuletynów RIO, a także wydawnictw INFOR i innych.
Zbigniew Król – dziennikarz prasy lokalnej i regionalnej, specjalizuje się w tematyce dotyczącej jednostek samorządu terytorialnego.