"Jeśli masz problem ze swymi kontrahentami, to książka dla Ciebie. Autor w ergonomiczny sposób objaśnia, jak wykorzystać przepisy dotyczące ulgi na złe długi – jednocześnie w kontekście ustaw podatkowych (CIT, PIT, ryczałt ewidencjonowany), jak i w świetle ustawy o VAT.
Omawiane rozwiązania mają przede wszystkim zapobiegać nadmiernym zatorom płatniczym i ochronić przed negatywnymi skutkami opieszałego zachowania kontrahenta. Przedmiotowa ulga w zakresie ustawy o VAT funkcjonuje już kilkanaście lat, lecz szczegółowe rozwiązania wciąż ulegają zmianom.
Publikacja gromadzi mnóstwo przykładów, interpretacji i wyroków sądów, które ilustrują, jak w praktyce powinno stosować się te rozwiązania podatkowe. Autor – doradca podatkowy – przystępnie wyjaśnia: ● za jaki okres najwcześniej podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi; ● kiedy dłużnik musi dokonać korekty kosztów, gdy nie ureguluje długu; ● w deklaracji za jaki okres należy skorygować VAT naliczony, gdy wierzytelność została sprzedana; ● jak dokonać korekty, gdy zapłata nastąpiła tylko w części.
w dodatku Czytelnik odszuka w książce omówienie pozostałych mechanizmów, które może zastosować wierzyciel w przypadku nieotrzymania należnej mu zapłaty. "