„Niewysoka, wyprostowana sylwetka. Skupione, uważne spojrzenie. Niezmienne uczesanie z standardową, stylową koroną warkocza wokół głowy. Zawsze ten sam sznureczek pereł wokół szyi i nieduże, także perłowe kolczyki. Mówi spokojnie, dokładnie dobierając słowa. [...] równie stonowana, skupiona i uważna jest jej poezja, nasycona szlachetną elegancją, wyrażającą się w równowadze mowy i myśli".
Fragment z rozdziału Poezja uosobiona
Anna Legeżyńska snuje unikatową opowieść o długim i fascynującym życiu, etosie artystycznym i inteligenckim ważnej poetki, ikonicznej postaci powojennego życia literackiego, a zarazem charyzmatycznej osobowości, jaką była Julia Hartwig. Tę opowieść określa tytułowa wdzięczność - afirmujący stosunek do ludzi, świata i sztuki. Oprócz duchowego portretu Julii Hartwig, wydobywającego to, co nierozpoznane, niedopowiedziane, intymne, Czytelnik dostaje na dodatek prezentację zakresu tematów, stylów, chwytów lirycznych, którym poetka starała się dochować wierności - wszelkiego tego, co stanowi o oryginalności jej poezji.
Życie i twórczość przenikają się w tej książce nieustannie, odsyłając do siebie, a ich wspólną cechą jest sens, który niosą.
linia poświęcona jest wybitnym polskim pisarzom - ich twórczości ujmowanej poprzez nich samych i interpretowanej przez krytyków jako projekt egzystencjalny, jako próba ustanowienia i zapisania siebie i swojego sposobu odczytywania sensów rzeczywistości, jednostkowego oglądu różnych jej sfer - społecznej, politycznej, etycznej, kulturowej, metafizycznej. Pokaźnymi kategoriami wyjaśniającymi pisarskie dzieło są w tym przypadku biografia, tożsamość, a także modelujące je szeroko rozumiane doświadczenie: cielesne i zmysłowe, psychiczne i społeczne, historyczne i polityczne, etniczne i estetyczne, religijne i duchowe...
W kolekcji ukazały się tomy:
Agnieszka Kałowska, Witkacy. Etyka
Marzena Woźniak-Łabieniec, Rymkiewicz. Metafizyka
Maciej Urbanowski, Brzozowski. Postępowość