Zmagania szachowe w Manili otworzyły nowy rozdział w historii szachów kobiecych. Skończyła się era dominacji tzw. „szkoły sowieckiej”. Na turnieju międzystrefowym w Borzomi, rozegranym w październiku 1990 roku, ani jednej szachistce sowieckiej nie udało się awansować do turnieju kandydatek.
Dokonały tego Alisa Marić z Jugosławii i Chinka Xie Jun, znana z Olimpiady w Nowym Sadzie. Ale to nie koniec „rewelacji”. Na przełomie września i października, właśnie w Manili, Xie Jun pokonała Maję Cziburdanidze 8,5: 6,5 w meczu o szachową koronę stając się dopiero drugą w historii „niesowiecką” mistrzynią świata!
Pierwszą, jak pamiętamy, była Vera Menchik. Następnie w turnieju międzystrefowym w Suboticy (8 – 25 XI 1991 r.) rewolucyjny sukces odniosły zawodniczki chińskie, z których cała trójka zakwalifikowała się do grona pretendentek!
Dla Peng Zhaoqin, Qin Kanying i Wang Pin oznaczało to natychmiastowe otrzymanie tytułów arcymistrzowskich. Zastanawiano się wówczas, czy szkoła „sowiecka” nie została zastąpiona szkołą „chińską”!