Złość jest odpowiedzią na stres i frustrację. Wyrzucanie jej z siebie przejściowo pomaga pokonać poczucie bezradności, jednak niszczy relacje z innymi ludźmi i na dłuższą metę powoduje jeszcze pokaźniejsze napięcie i stres. To błędne koło.
Złości można się oduczyć, choć wymaga to czasu. Niniejsza książka jest skierowana do osób, które chciałyby zniżyć liczba agresji w swoim życiu rodzinnym i zawodowym, a także nauczyć się asertywnego wyrażania emocji. Autorzy, doświadczeni psychologowie, pomagają w opanowaniu sprawnych umiejętności kontrolowania złości i technik redukowania napięcia.
● Złość jest kwestią wyboru. Zależy najczęściej od naszego myślenia.
● Wyrzucanie z siebie złości rzadko przynosi prawdziwą ulgę. Jego wynikiem jest jeszcze obszerniejsze napięcie i złość.
● Złość dużo kosztuje: niszczy relacje z bliskimi, staje się źródłem poczucia winy, ma poważne konsekwencje dla zdrowia.
● Złość nie czyni silnym i bezpiecznym, lecz wystawia na ataki innych. Złość rodzi złość.
● Można nauczyć się żyć bez złości ‒ i żyć zdrowiej.
Mathew McKay, Peter D. Rogers, Judith McKay to zespół psychologów z wieloletnią praktyką terapeutyczną. Mają na swoim koncie liczne książki poradnikowe, m.in.: Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko (Wydaw. MiND 2012), Sztuka skutecznego porozumiewania się (GWP 2001), Kiedy złość niszczy twój związek (GWP 2003), Poczucie własnej wartości (Rebis 2003), Nastolatki i narkotyki (GWP 2007).