Narodziny dziecka z głęboką niepełnosprawnością intelektualną wymagają od rodziców zmierzenia się z wieloma wyzwaniami, nowymi sytuacjami, o których do tej pory nie mieli pojęcia. Oczywiste jest, że czekali na narodzenie dziecka zdrowego, więc jego niepełnosprawność jest dla nich wyjątkowo niełatwa do zaakceptowania.
Negatywne emocje towarzyszące rodzinie, która musi zmierzyć się z nieprzewidzianą informacją o niepełnosprawności kochanego dziecka, były opisywane w literaturze wielokrotnie: poprzez rodziców, terapeutów praktyków, badaczy teoretyków.
Ale pokaźnie mniej jest opracowań dotyczących tego, jak pomóc rodzicom w codziennym towarzyszeniu dziecku z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, jak kochać je mądrą miłością – taką, która jest pełna akceptacji dla jego ograniczeń, a także wiary w to, iż uda się rozwinąć te umiejętności, które zostały mu informacje.
I dostosowanie się całej rodziny do życia z niepełnosprawnym dzieckiem to długa i skomplikowana droga, jesteśmy pewne, że jest możliwe. Znamy niemało rodzin, którym się to udało – wierzymy, iż kolejne rozdziały tej książki pomogą tym, którzy właśnie rozpoczęli tę niespodzianą wędrówkę.
Mamy świadomość, iż głęboka niepełnosprawność intelektualna jest niełatwa dla osoby nią dotkniętej, dla całej rodziny, lecz jesteśmy przekonane, iż nigdy nie przysłoni spektakularna i wartości OSOBY, a najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi zawsze będą to postrzegać.