Jest to oryginalne opracowanie, które wypełnia lukę w ramach rozważań socjologicznych. Równocześnie ma wartość z punktu widzenia applied social studies. Prowadzona analiza jest czymś więcej niżeli tylko omówieniem wyników z przeprowadzonych badań.
To nie tylko sygnał o problemie. Jest wskazaniem na zapotrzebowania i szukaniem możliwości ich zaspokojenia, wołaniem o pomoc i wsparcie dla chorych i dla ich rodzin, które nie radzą sobie z trudnościami, a jednocześnie wyodrębnioniem, iż to właśnie rodzina stanowi źródło oparcia dla chorego.
prof. Dr hab. Anna Kwak Można z całą pewnością stwierdzić, że Autor w pełni sprostał podjętemu przez siebie zadaniu socjologicznej analizy specyfiki funkcjonowania chorych na schizofrenię w rodzinie i środowisku społecznym.
Podjęcie tak wszechstronnych i wyczerpujących analiz nad specyfiką tej problematyki należy uznać za przedsięwzięcie bardzo ważne i interesujące poznawczo. Dr hab. Grażyna Mikołajczyk-Lerman, prof. UŁ Mateusz Glinowiecki – doktor nauk społecznych, socjolog, psychoterapeuta.
Absolwent studiów magisterskich oraz Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Instytucie używanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i absolwent Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej z elementami psychodynamicznymi w Fundacji Rozwoju Psychiatrii i Psychoterapii.
Certyfikowany terapeuta środowiskowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Autor licznych artykułów, a także wystąpień konferencyjnych z zakresu socjologii rodziny i socjologii medycyny. Od 2011 roku związany ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Integracja", gdzie pełni funkcję opiekuna mieszkania bronionego dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.