Od lat sześćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych xx wieku świadomość prawna była jednym z najpopularniejszych tematów badawczych w polskiej socjologii prawa. Z czasem znacząco zmniejszyło się zainteresowanie nie tylko samą świadomością prawną,także zagadnieniami z nią powiązanymi (m.in.
socjalizacją prawną), składającymi się na to, co określić można mianem świadomościowego rozmiaru prawa. Badania nad tą wciąż aktualną problematyką prowadzone są obecnie typowo przez uczonych zagranicznych (w szczególności anglojęzycznych).
Nauki prawne nieustannie adaptują na swoje potrzeby osiągnięcia innych dyscyplin, a wśród tych „zapożyczeń" znajdują się niejednokrotnie zagadnienia wyraźne dla refleksji nad świadomością prawną. Wydaje się, że w obliczu zmian w badaniach prowadzonych na świecie dotyczących tej tematyki i bezustannego dopełniania jej o świeże komponenty, też w Polsce należy ponownie przyjrzeć się zagadnieniu świadomości prawnej.
Świadomościowy rozmiar prawa nie tylko przypomina najważniejsze wątki z prowadzonych w przeszłości na gruncie polskim dyskusji nad świadomością prawną,z reguły w oryginalny sposób je rozwija i pogłębia m.in.
poprzez zaproponowanie nowej, motywacyjnej koncepcji świadomości prawnej, uzupełnienie rozważań nad tą problematyką o zagadnienia tzw. Efektywności prawnych oraz fałszywej świadomości, refleksje na temat znaczenia psychologii poznawczej i rozwojowej oraz psychoanalizy dla socjalizacji prawnej czy również ukazanie doniosłości zjawiska pluralistycznej ignorancji.