Powrót z Francji do powojennej komunistycznej Polski okaże się największym błędem Marii i jej córki Agaty, która zapłaci za tę decyzję bardzo wysoką cenę. Bronek Basista potrzebuje pieniędzy na spłatę kredytu.
Gdy okazuje się, iż być może mógłby się starać o odszkodowanie za krzywdę rodziców, którzy przeżyli gehennę w komunistycznej Polsce, początkuje interesować się historią własnej rodziny. Jego matka, Agata, urodziła się we Francji, dokąd babcia Maria wyemigrowała za chlebem.
Po powojennych zmianach ustrojowych w Polsce, zaczadzone propagandą kobiety zdecydowały się reemigrować do ojczyzny. Jakież było ich zdziwienie, gdy zamiast oczekiwanego raju robotników, napotkały biedę i wszechobecne represje.
„Miłość za żelazną kurtyną" to dramatyczna wielowątkowa opowieść o czasach stalinowskich, oparta na dokumentach i relacjach świadków. Maria uważała, iż przecież Michał nie mógł się mylić. Uznała, iż członkostwo w PPR nie było głosem akceptacji dla zbrodni funkcjonariuszy NKWD.
Sprawa katyńska nie miała tu znaczenia. Chociaż widziała ekshumację polskich oficerów na kronice filmowej. I ale po wyjściu z kina nie zjadła obiadu, bo nie mogła nic przełknąć. Widok czaszek z otworami z tyłu prześladował ją, wyjątkowo w nocy.
przez kilka dni myślała tylko o tej zbrodni Sowietów. – Komunizm jest rewelacyjny, tylko ludzie zawodzą – powtarzała to jak mantrę, gdy nie rozumiała polityki Stalina. Agata wierzyła więc we wszystko, co mówiła jej matka i co potwierdzała Celina.
Bo przecież tak myślał i ojciec. A on był wyrocznią, nie miało znaczenia, że już nie żył. Grażyna Wosińska, elblążanka i dziennikarka. Autorka „Pożaru i szpiegów", pierwszej książki o Sprawie Elbląskiej,, a także „Zbrodni czy wyrok na zdrajcy", jedynej publikacji o organizacji KUL Zakon Krzyżacki.
Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Elbląga."