W poszukiwaniu wspaniałego kandydata... Rekruter powinien dysponować zestawem HR-owych narzędzi zezwalających mu wybrać znakomitego kandydata spomiędzy wielu życiorysów i listów motywacyjnych, które nadeszły w odpowiedzi na ofertępracy.
Jednym z takich narzędzi - kluczowych według autorki - jest rekrutacja oparta na kompetencjach. Chodzi w niej o to, żeby osoba wytypowana do pracy na danym stanowisku była tą, która w największym stopniu spełni oczekiwania pracodawcy, a co z tego wynika - będzie najskuteczniej realizować powierzone jej zadania.
Dlaczego to nad wyraz wyraźne? Ponieważ jeśli zrekrutowany się nie sprawdzi, przyniesie to firmie straty i stanie ona przed koniecznością uruchomienia na nowo cyklu rekrutacyjnego. A to oznacza kolejne wydatki; wraz z wdrożeniem i ze szkoleniami koszt przygotowania nowej osoby do pracy sięga nawet stu tysięcy złotych.
Niestety, w wielu przypadkach rekrutacja oparta na kompetencjach ogranicza się do zadania kandydatowi kilku typowych pytań, bazujących na informacjach, jakie wymienił on w swoim CV. Jednak pytania w stylu "Dlaczego chce pan/pani u nas pracować?" albo "Gdzie pan/pani widzi się za pięć lat?" to niezaprzeczalnie za niewiele, żeby mówić o wydajnej rekrutacji opartej na kompetencjach.
Prawda jest taka, że odpowiedzi na tego typu pytania niczego do procesu rekrutowania nie wnoszą. Może poza wzbudzeniem u pytającego sympatii lub antypatii do kandydata. A przecież prywatne odczucia rekrutera nie powinny mieć tu nic do rzeczy.
Co zatem powinno stanowić czynniki warunkujące wytypowanie kandydata do pracy? Jak realnie sprawdza się kompetencje i cechy charakteru w trakcie procesu rekrutacyjnego? Czy już w trakcie rozmowy o pracę można przewidzieć, jak dany kandydat będzie się zachowywał w obliczu trudności, które spotkają go na danym stanowisku? Okazuje się, że tak!
Tego wszelkiego dowiesz się z książki Agnieszki Ciećwierz. O autorze Agnieszka Ciećwierz - współzałożycielka marki Sigmund Polska. Specjalizuje się w testach kompetencyjnych oraz psychologicznych używanych w procesach rekrutacji, bilansu kompetencji,oceny pracowniczej, zarządzania i rozwijania talentów.
Wspiera producenta w badaniu kompetencji i potencjału pracowników, a także kandydatów do pracy, jak również w opracowywaniu procesów HR-owych, w tym układaniu procesów rekrutacyjnych, jednostkowych planów rozwoju pracowników, wdrażaniu oceny pracowniczej, badaniu satysfakcji i zaangażowania pracowników.
Równolegle prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu kompetencji miękkich, a także takich tematów jak: rekrutacja oparta na kompetencjach, constant feedback, zarządzanie pokoleniami w organizacji, sprzedaż i obsługa klienta.
Prelegentka i panelistka w trakcie wydarzeń branżowych. Autorka licznych artykułów w czasopismach branżowych. Prowadzi bloga na temat rozwoju zawodowego i osobistego -- www.aciecwierz.pl