poprzez blisko pół wieku po zakończeniu II wojny światowej Polska znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów. Oznaczało to konieczność uczestnictwa w rywalizacji między ZSRR i Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami. Świat ogarnęła długa i niepewna Zimna Wojna.
Dr Tomasz Leszkowicz zaprasza nas do koszar, na poligony i pola walki oraz uchyla drzwi do gabinetów w Warszawie i Moskwie, gdzie zapadały postanowienia o funkcjonalnej stronie „braterstwa broni”.
Czy marszałek Konstanty Rokossowski stworzył siłę LWP? Jak dowództwo Sił Zbrojnych PRL przygotowywało się do wybuchu III wojny światowej? Co polscy żołnierze robili na Synaju i Wzgórzach Golan?
Autor w oparciu o bogatą kwerendę źródłową przedstawia Ludowe Wojsko Polskie jako wyjątkowo złożony i wieloaspektowy organizm. Było ono nie tylko siłą zbrojną gotową realizować polecenia komunistycznych decydentów,na dodatek narzędziem politycznej indoktrynacji oraz przestrzenią rozkwitu pięknych karier.
Tomasz Leszkowicz (ur. 1988) – doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Członek redakcji merytorycznej Histmag.org od października 2006 roku, redaktor naczelny w latach 2014–2017. Specjalizuje się w historii XX wieku, interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Autor artykułów w czasopismach naukowych i modnych. W wolnym czasie gra w gry z linii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.