Na rynku wydawniczym można znaleźć wartościowe publikacje omawiające standardy dotyczące kaniulacji i prowadzenia infuzji poprzez różnorodne typy cewników naczyniowych. Brakowało jednak pozycji, która w plastikowy, użyteczny sposób prezentujełaby temat dostępów naczyniowych jako strategii postępowania krok po kroku.
Celem publikacji jest połączenie krajowych i światowych rekomendacji z doświadczeniem autorów i koncepcji przystosowania nowoczesnych technik bezpiecznej infuzji do polskich możliwości. Wszystkie treści książki zostały oparte na naukowym piśmiennictwie.
Autorzy są świadomi, iż proponowane rozwiązania mogą być skomplikowane do wykorzystania we wszystkich placówkach lub mogą być rozbieżne z doświadczeniami zespołów zajmujących się linią infuzyjną w Polsce. Wskazówki i opisy mogą jednak rozpocząć dyskusję na temat powszechnego tworzenia najkorzystniejszych standardów innowacyjnania w tym obszarze w poręczny i bezpieczny sposób.
Autorzy prezentują własne spojrzenie na wdrażanie światowych standardów, uwzględniając przy tym nad wyraz ważny aspekt, jakim jest nieustanna edukacja personelu medycznego, która prowadzi do powiększania jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów.
Czytelnicy oprócz widocznych treści znajdą w książce ryciny, fotografie, ważne uwagi, pytania i dylematy oraz qr-kody umożliwiające przejście do interesujących tworzyw i filmów instruktażowych. To pozycja obowiązkowa dla personelu pielęgniarskiego, lekarzy i ratowników medycznych.