Tabliczki z Ugarit, „pogrzebane" podczas zburzenia miasta podczas najazdów tzw. Ludów Morza w XII w. P.n.e. A odkryte niespełna wiek temu, prowokują pytania badaczy i rozpalają wyobraźnię zwykłych czytelników.
Odsłaniają bowiem literacki świat z okresu przełomowego dla cywilizacji, jakim było wynalezienie pisma alfabetycznego. Zapisane tak zwanym alfabetem klinowym teksty literackie budzą spore zainteresowanie znawców Biblii, będąc świadkiem kultury, religii i piśmiennictwa regionu syropalestyńskiego.
Tabliczki stanowią skarbnicę licznych paraleli i analogii do tekstów i pojedynczych motywów Starego Testamentu, których przegląd (ważniejszych wybranych) znajduje się także w publikacji. Monografia jest pierwszym tak wielostronnym opracowaniem kulturowego fenomenu Ugaritu, z położeniem akcentu na aspekt religii, po publikacji Witolda Tylocha z 1980 r.
tematyką przewodnim publikacji jest poemat Kirty (w przekładzie autorskim z tabliczek klinowych), jedno z trzech najważniejszych dzieł literackich z Ugarit (obok cyklu Baala i poematu Aqhata).